Problémy s certifikátem

Upozornění: Česká pošta, tedy certifikační autorita PostSignum, změnila nastavení kvalifikovaných certifikátů, kterým došlo k odstranění položky autentizace klienta, takže není možné dostatečně ověřit totožnost přihlašující se osoby. Vzhledem k tomu, že aplikace elektronické komunikace obsahují osobní a citlivé údaje, je pro VZP jejich zabezpečení prioritou. Proto používání kvalifikovaných certifikátů pro přístup do aplikací e-VZP již nebude možné.

Pro přihlášení do aplikací e-VZP můžete využít i jméno, heslo a SMS kód – využijte odkaz  Heslo do VZP Pointu si můžete sami vygenerovat během několika minut dřív, než vyprší platnost vašeho stávajícího certifikátu. Obnova přístupu může trvat i několik dní.

Toto rozhodnutí certifikační autority nemůžeme nijak ovlivnit a musíme ho plně akceptovat. I přesto se omlouváme za případné komplikace a zároveň hledáme jiné možné technické řešení, abychom klientům a partnerům práci s našimi aplikacemi co nejvíce zjednodušili a zpříjemnili.

Jak vygenerovat veřejnou část certifikátu?

Vy sami si můžete vygenerovat veřejnou část vašeho nového certifikátu následujícím způsobem:

 1. Otevřete si prohlížeč Internet Explorer » V řádku nabídek, zvolte Nástroje » Možnosti Internetu »Obsah »Certifikáty » Osobní.

  Objeví se vám okno se všemi nainstalovanými certifikáty:


  UPOZORŇUJEME, že pokud zde svůj nový/aktuální certifikát nevidíte, nemáte jej nainstalovaný ve svém PC!

 2. Certifikát, který chcete vyexportovat, označte (jedním kliknutím myší zmodrá). Následně se pod oknem aktivuje tlačítko Exportovat (Export již probíhá za pomoci průvodce).

  Průvodce exportem certifikátu:

  Další » Exportovat soukromý klíč » Ne, neexportovat soukromý klíč » Další »Formát souboru pro export » Binární X.509, kódování DER (*.cer) » Další » Soubor pro export - Vybrat místo pro soubor » (zvolte například Plochu) » a soubor pojmenovat (certifikát pojmenujte např. vzp nebo certifikát) » Další »Dokončení Průvodce exportem certifikátu » Dokončit.

 3. Nakonec se zobrazí tabulka, kde je uvedeno, zda export proběhl úspěšně.

Jak zaregistrovat nový certifikát do systému e-VZP prostřednictvím kontaktního formuláře?

Aniž byste museli exportovat veřejnou část certifikátu nebo kontaktovat pracovníka VZP, můžete snadno a rychle zaregistrovat svůj nový certifikát do systému e-VZP.

Jak na to?

 1. Zadejte adresu https://point.vzp.cz nebo https://mujucet.vzp.cz.
 1. Zvolte Přihlásit se certifikátem a vyberte svůj nový (obnovený) certifikát, kterým chcete přistupovat. 2. Klikněte na odkaz kontaktní formulář. 3. Vyplňte požadované údaje, které jsou nutné pro správnou identifikaci a přiřazení certifikátu. 4. Klikněte na Odeslat požadavek.

Jakmile dojde ke zpracování požadavku, budete okamžitě informováni na e-mail, uvedený u Vašeho účtu.

Pokud si přejete obnovený certifikát zaregistrovat i pro B2B, je potřeba to také dopsat do kolonky Dodatečné informace o problému.