Preventivní prohlídky

Prevence je nedílnou součástí péče o zdraví. I když se cítíte zdraví, neměli byste zapomínat na preventivní prohlídky, které mohou odhalit závažná onemocnění ve stadiu, kdy jsou léčitelná. Přečtěte si v našem harmonogramu péče, na jaké bezplatné preventivní prohlídky máte nárok.

Zákonnou normou, která tuto oblast zdravotní péče upravuje, je vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách.

Máte nárok na

Na preventivní prohlídky navazují tzv. screeningové programy, které mají odhalit výskyt onkologických onemocnění v raném stadiu, kdy lidé nemají žádné příznaky či potíže.

V ČR existují čtyři organizované programy screeningu zhoubných nádorů:

  • screening karcinomu prsu (tzv,mamografický screening) prostřednictvím mamografie na akreditovaných pracovištích - od 45 let 1x za dva roky
  • screening nádorů tlustého střeva a konečníku (tzv. screening kolorektálního karcinomu) prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice od 50 do 55 let 1x ročně, od 55 let 1x za dva roky; tento test je možno nahradit screeningovou kolonoskopií provedenou na akreditovaných pracovištích 1x za 10 let
  • screening karcinomu děložního hrdla  prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního čípku provedeného v rámci preventivní prohlídky u vašeho registrujícího gynekologa – laboratorní zhodnocení vzorku je provedeno na akreditovaném pracovišti, s nimž gynekolog spolupracuje - od 15 let 1x ročně
  • screening časného záchytu karcinomu plic prostřednictvím nízkodávkových CT na akreditovaných pracovištíchVyšetřit se mohou nechat kuřáci (současní či bývalí), jejichž kuřácká minulost je alespoň 20 cigaret denně po dobu 20 let a jsou ve věku 55–74 let.
  • Od 1. 1. 2024 je spuštěn populační program časného záchytu karcinomu prostaty. Jedná se o pilotní program Ministerstva zdravotnictví, který je určen mužům od 50 do 69 let. Hlavním ukazatelem rizika je laboratorní rozbor krve (tzv. PSA), dle stanovených hodnot pak následuje postup dle platné Metodiky MZ ČR. Na laboratorní testy může klienty odeslat registrující praktický lékař nebo ošetřující urolog.

Pokud na preventivní prohlídky a screeningová vyšetření nechodíte, riskujete, že případné onkologické onemocnění nebude zachyceno včas, kdy je snáze léčitelné.

Harmonogram preventivní péče

Děti do 18 let

Ženy

Muži

Související článek: Populační pilotní program časného záchytu karcinomu plic