Co mě čeká u preventivních prohlídek?

U svého praktického lékaře během prohlídky doplníte rodinnou anamnézu (lékař se zaměří na kardiovaskulární a nádorová onemocnění, poruchy metabolismu tuků, hypertenzi či diabetes), dále vám změří krevní tlak, vyšetří štítnou žlázu, srdce, plíce, orientačně i zrak a sluch. Součástí je též onkologická prevence, vyšetření konečníkem, při pozitivní rodinné anamnéze jsou ženám vyšetřena prsa a mužům varlata.

Přesný harmonogram péče určený pro vaši věkovou kategorii najdete zde.

Stomatolog v rámci prohlídek zhodnotí stav vašeho chrupu, sliznic i čelistí, v případě potřeby s vámi nacvičí zubní a ústní hygienu a zaměří se také na ty změny v dutině ústní, které by mohly signalizovat jiné onemocnění.

Preventivní prohlídka u gynekologa je přizpůsobena věku, resp. sexuální aktivitě ženy. Součástí je odběr vzorku z děložního hrdla k cytologickému vyšetření v rámci prevence nádorového onemocnění a nácvik samovyšetření prsů.

S preventivními prohlídkami úzce souvisejí screeningové programy, zaměřené na vyhledávání onkologických onemocnění v široké populaci. Žádanky na příslušné vyšetření (mamografie, screeningová kolonoskopie) pacientovi dává, nebo vyšetření (test na okultní krvácení do stolice, stěr z děložního hrdla) provede registrující praktický lékař, resp. gynekolog.

Více informací k tomuto tématu najdete zde.

Související otázky pro téma: Zdravotní péče