Přehled OSVČ lze jednoduše podat on-line prostřednictvím aplikace Moje VZP

Podání Přehledu OSVČ lze jednoduše udělat během několika jednoduchých kroků a ušetřit tím čas čekání ve frontách. Dalším bonusem je, že prostřednictvím tohoto podání můžete předejít případné chybě při vyplňování – formulář obsahuje kontrolní mechanismy a upozorní vás na špatně vyplněné části.

Jestliže jste přihlášeni do webové aplikace Moje VZP, vyplníte Přehled OSVČ snadno a rychle ve čtyřech krocích.


Aplikace vás celým procesem provede a sama ze systému VZP načte do formuláře většinu potřebných dat (např. úhrn zaplacených záloh, dobu pojištění).  Doplníte pouze výši daňového základu a způsob podání daňového přiznání.

Následná kontrola automaticky doplněných informací vám zabere pár minut a případně jen doplníte chybějící údaje, které systém VZP nemá k dispozici. Formulář je interaktivní, a proto sám doplní úhrn zaplacených záloh, spočítá pojistné a případný přeplatek nebo nedoplatek na pojistném. V případě nedoplatku je součástí potvrzení i QR kód prostřednictvím kterého lze rovnou nedoplatek uhradit.
V posledním kroku je shrnutí Přehledu, kde je vypočten přeplatek / nedoplatek za rok 2022. V případě přeplatku zvolte způsob vypořádání.

Nová výše zálohy se zobrazuje ve spodní části.