VZP: J(e)deme v tom spolu…

 15. 4. 2014 | Z médií

Společenská odpovědnost firem, CSR, je teď velmi populární mantrou v každé moderní společnosti. Co si ale pod tímto pojmem představuje Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, se redakce Deníku (denik.cz) zeptala Zdeňka Šimka, personálního náměstka VZP ČR.

Pro mě je CSR životní postoj. Je to to, co se poslední dobou plíživě a tiše vytratilo z našeho vnímání, chování, z našich činů. Po generace jsme byli vychováváni k toleranci, respektu a nezištné aktivní pomoci.

My ve VZP nechceme formálně „budovat strategie a politiku CSR“, sledovat, co dělají jiní a co je třeba udělat, abychom mohli tvrdit, že děláme CSR. Chceme se chovat přirozeně, prostě a pomoci tam, kde umíme a můžeme. Mnohdy se možná odkláníme od obecné teoretické roviny CSR, ale naším hlavním cílem je dávat příležitost.

Neměla by CSR být standardem? Ne tedy něčím, o čem by se mělo psát do „výročních zpráv“ a hovořit o ní jako o nějaké převratné novince?

Je přinejmenším podivné, jak i pro takové prosté věci, jako je tolerance, respekt a nezištná pomoc, potřebujeme obecný formální rámec tvaru „CSR“, abychom něco udělali. Snad je to tím, že obecně se společnost sekularizuje, individualizuje a prožívá období hédonismu. Utrácíme na úkor budoucích generací, devastujeme krajinu, kterou jsme „dostali na čas do správy“, a zapomínáme na sílu a diverzitu rodiny. Rodiny, která generačním i genderovým profilem byla vždycky silným zázemím a zárukou v těžkých dobách. Nově si jakési formáty postrádané rodiny kompenzujeme na pracovišti nebo na sociálních sítích. Jako zaměstnavatelé musíme respektovat nové role firem. To, co v rodinách bylo po generace nepsaným pravidlem, se zde přetváří do formátů firemní kultury a CSR.

Jako titulek je použit slogan vašeho projektu „J(e)deme v tom spolu...“ O jaký program se jedná?

Ve zkratce je to společný program životní šance pro hendikepované a trainee. „J(e)deme v tom spolu…“ je naše dlouhodobá strategie pomoci. Strategie vytváření rovných příležitostí. Nabízíme talentovaným a hendikepovaným studentům a absolventům vysokých škol možnost poznat VZP. Zároveň i poznat sami sebe v konkrétním pracovním prostředí a procesu. Nabízíme příležitost společného hledání optimální pozice a plynulé a přirozené uplatnění ve velké firmě. Projekt „J(e)deme v tom spolu…“ znamená, že nezáleží na tom, zda jdeme, nebo jedeme na vozíku. Podstatné je, že máme před sebou společnou cestu. Cestu, kde každý může najít svoji roli a své uplatnění. Pokud bude samozřejmě chtít.

Kolik lidí, ať už trainee, či hendikepovaných v tuto chvíli s VZP spolupracuje nebo je v ní zaměstnáno?

V našem programu je průběžně 40 studentů. Polovinu tvoří trainee a polovinu lidé s hendikepem. Postupně bychom se chtěli dostat na 60 studentů ve stejném poměru. Po roce fungování víme, že jdeme správnou cestou. Nároky, které klademe na přijímané studenty, se nám vyplácí. Zároveň jim tímto přístupem dáváme mnohem vyšší naději na trvalé pracovní uplatnění ve VZP. Program je založen na tříměsíčních placených stážích s možností prodloužení. Student za tu dobu získává praxi a pracovní návyky. My naopak příležitost generačního vyvážení, nové přístupy a postřehy. Po celou dobu stáže hodnotíme dlouhodobou uplatnitelnost každého účastníka programu na konkrétních pozicích. Pokud se sejde naše nabídka volného místa s představou absolventa programu, získávají obě strany silné dlouhodobé partnerské pouto. Oba víme, do čeho jdeme. Zároveň poměrem 1 : 1 (trainee a hendikepovaní) nepřímo podporujeme zaměstnaneckou kulturu tolerance.

Podle jakých požadavků si nové zaměstnance a trainee vybíráte?

Hledáme studenty a absolventy vysokých škol a univerzit s potenciálem dalšího růstu a především s odhodláním na sobě pracovat. Od absolventů programu očekáváme, že za pár let budou ve VZP manažery nebo experty. Proto hledáme po celé republice. Samotné výběrové řízení je dosti náročné. U hendikepovaných je pak hlavním kritériem zájem hendikepovaného studenta a jeho dispozice k dlouhodobému uplatnění. Chceme pomáhat a dávat šanci. Zároveň ale ukazujeme všem absolventům realitu a náročnost prostředí a vedeme je k vysoké osobní angažovanosti. Vysokým podílem hendikepovaných pak měníme stávající firemní kulturu.

Jak se mohou zájemci do vašeho programu přihlásit?

Kontakty a bližší informace k programu včetně nabídky aktuálně volných pracovních míst zveřejňujeme průběžně na našich webových stránkách www.zdravakariera.cz. Vedle tříměsíčních placených programů máme i krátké čtrnáctidenní praxe zdarma. Ty pomáhají studentům poznávat firmu, ve které by se po ukončení studia rádi ucházeli o zaměstnání. Zároveň umožňují naplnit rostoucí požadavky škol na studijní praxi. Ale i zde si vybíráme. Krátkodobé praxe jsou organizačně náročné pro firmu i kmenové zaměstnance. Nicméně jsou předstupněm trainee programů a investicí do budoucna. A to je také samozřejmě společenská odpovědnost.

Zdroj: denik.cz