Na co si dát pozor na cestách

Češi milují letní dovolené v zahraničí. Každý rok jich vycestuje víc než v roce předešlém a tento trend stále pokračuje. K nejnavštěvovanějším destinacím patří Rakousko, Chorvatsko, Itálie a sousední Slovensko.

Meziroční nárůst se týká zejména Řecka a Bulharska. V poslední době stoupá i obliba exotických zemí, naopak upadá zájem o dříve velmi atraktivní cíle – Turecko, Egypt a Tunisko. Stále častěji Češi vyrážejí také na domácí dovolené s jedno- až dvoudenními výlety do sousedních zemí.

Proč si sjednat cestovní pojištění?

Před cestou do zahraničí by si měl každý sjednat cestovní pojištění. Nelze zcela spoléhat na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), ani v rámci zemí Evropské unie. Ve většině zemí se za lékařské ošetření platí minimálně spoluúčast, která může být hrazena z cestovního pojištění léčebných výloh, stejně jako náklady na hospitalizaci a poplatky za předpis léků, které by jinak byly po pacientovi požadovány v plné výši (podle pravidel v dané zemi EU).

Výhodné cestovní pojištění nabízí Pojišťovna VZP, a. s. Můžete si ho sjednat jednoduše on-line (i v den odjezdu) nebo na pobočkách PVZP a VZP ČR.

Cestovní pojištění můžete získat se slevou.

Při sjednání na pobočce VZP ČR nebo PVZP:

 • 10% sleva pro všechny pojištěnce VZP ČR
 • 30% sleva pro členy Klubu pevného zdraví.

Nebo využijte 10% slevu při sjednání on-line.

Slevy se mezi sebou nedají sčítat ani kombinovat.

Kterým zemím se raději vyhnout?

Je vhodné si před cestou do zahraničí cílovou destinaci „prověřit“ na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky, ať již s ohledem na zdravotní rizika či na geopolitickou situaci. V rubrice CESTUJEME najdete aktuální varování a doporučení vydávaná kvůli bezpečnostním hrozbám, nebezpečí způsobenému živelními pohromami, epidemiemi či z jiných důvodů („Varování před cestami“ a „Přehled všech upozornění na cesty“).

Vztahuje se pojištění i na škodu způsobenou terorismem?

Riziko terorismu je standardní součástí cestovního pojištění PVZP a klient si za něj nepřiplácí.

Pojišťovna ovšem neplní v případě, že by se pojištěný na události aktivně podílel, ani za události vzniklé v oblasti, pro kterou orgán státní správy vydal (před počátkem klientovy cesty) z jakýchkoliv důvodů upozornění, doporučení nebo varování před cestami nebo pobytem v takové oblasti.

Co doporučují lékaři?

Před odjezdem do ciziny, zvláště do tropů a subtropů, by měl každý cestovatel tři měsíce předem navštívit lékaře, nejlépe zabývajícího se cestovní medicínou. Informujte se o doporučených očkováních a absolvujte ta, která jsou v dané zemi povinná.

Doporučení Pojišťovny VZP, a. s.:

 • nápoje pijte pouze z originálních balení, kontrolujte neporušení uzávěru
 • balenou vodu je vhodné použít i na čištění chrupu (tropy)
 • do nápojů nepřidávejte led (voda pro jeho přípravu může obsahovat mikroby)
 • ovoce jezte jen loupatelné, nebo které si můžete omýt (ideálně balenou vodou)
 • omezte syrovou zeleninu, nepasterované mléko a mléčné produkty domácí výroby
 • nejezte syrová masa, ryby, mořské živočichy a omezte i zmrzlinu
 • konzumujte pokrmy tepelně upravené a v horkém stavu
 • pozor na kvalitu pokrmů v pouličním prodeji
 • nechoďte bosi po pláži, ani do vody, a nelehejte si do písku bez podložky

Co dělat, když se něco přihodí…

Cestovní pojištění PVZP zahrnuje asistenční služby v českém jazyce nepřetržitě 24 hodin denně (pomoc klientům v nouzi, právní poradenství, usnadnění komunikace v zdravotnickém zařízení, kontakt s rodinou, …). V případě škodní události kontaktujte asistenční službu a řiďte se jejími pokyny.

Cestovní pojištění PVZP plně kryje náklady spojené s repatriací zraněného nebo nemocného klienta zpět do České republiky, včetně nezbytného odborného doprovodu. Plně kryje i převoz tělesných ostatků do ČR.

Více informací najdete na www.pvzp.cz.