Půl roku po změně: Klienti VZP už dostali o 2 miliony více inkontinenčních pomůcek

 12. 9. 2017 | Tiskové zprávy, Zdravotní péče

Jednoznačně pozitivní dopad pro nemocné i pro celý zdravotní systém přinesl krok VZP, která na konci loňského roku přestala plně hradit předražené inkontinenční pomůcky. Aktuální analýza ukázala, že letos za první pololetí dostali pacienti, kteří to kvůli zdravotnímu stavu potřebují, zdarma o 2 miliony plenkových kalhotek a absorpčních vložek víc než loni. VZP přitom za tyto pomůcky dala oproti loňsku téměř o 27 milionů korun méně. Vysvětlení je prosté: poté, co nejsilnější pojišťovna přestala plně hradit předražené výrobky, mohou teď lidé dostat víc těch, které jim prokážou stejnou službu, ale jsou podstatně levnější.

V prvních šesti měsících uhradila letos VZP svým klientům oproti loňsku o 1,4 milionu více plenkových kalhotek a o 600 tisíc více inkontinenčních vložek. U prvního sortimentu ušetřila navzdory vyššímu počtu vydaných kusů bezmála 17 milionů a u druhé kategorie přes 9,5 milionu korun. Všechny ušetřené peníze samozřejmě pojišťovna použije na péči o nemocné.

VZP se loni ke změně definitivně rozhodla poté, co získala důkazy, že někteří dodavatelé nabízejí za nákup předraženého zboží odběratelům zpětné bonusy například až 25 % z ceny. Jinými slovy – pokud by odběratel koupil od takového dodavatele předražené zboží, ten by mu následně vrátil 25 % z ceny. Nikdo by pak už nebyl schopen zkontrolovat, zda byly tyto peníze použity opět ve prospěch inkontinentních pacientů.

S vyřazením předražených pomůcek ze seznamu plně hrazených výrobků se odmítají smířit výrobci a jejich lobbistické organizace. Přicházejí o část peněz, které dříve navyšovaly jejich zisky a teď je lze díky systémovému opatření VZP využít pro nemocné. Stále přesvědčují veřejnost, že novinka poškozuje pacienty, protože nedostávají pomůcky, které potřebují.

To je ovšem nesmysl. Ještě před zavedením změny rozdělila VZP všechny pomůcky do kategorií, kde se přihlíželo například k savosti materiálu, k obvodu v pase nebo k tomu, zda jsou absorpční kalhotky zalepovací či natahovací. V každé z kategorií pojišťovna od začátku plně hradila minimálně třetinu sortimentu. Tím se vyloučila možnost, že by někdo nemohl získat vyhovující inkontinenční pomůcku plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

Podobně VZP změnila v předchozích čtyřech letech například i úhrady drahých kardiomateriálů, jako jsou kardiostimulátory, stenty nebo třeba kardiovertery. Úspory dosahují stovek milionů korun, aniž by ovšem došlo k jakémukoliv omezení péče. Naopak – život zachraňujících výkonů, k nimž se uvedené materiály používají, plynule přibývá.


Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí