Léčba rakoviny plic stála loni VZP miliardu. Kuřákům nabízí příspěvek na odvykání

 26. 7. 2019 | Tiskové zprávy

Počet klientů VZP, u nichž lékaři vykazují pojišťovně rakovinu plic nebo nádor jiné části dýchacího ústrojí, se v posledních pěti letech prakticky nemění. I přes to ale významně stouply náklady na péči o nemocné s touto diagnózou. Zatímco ještě v roce 2014 to bylo sotva 874 milionů korun, loni už výdaje za léčbu vyšplhaly k hranici jedné miliardy. V celém Česku ročně umírá na rakovinu plic zhruba 5,5 tisíce lidí.

Důvod, proč výdaje na péči rostou rychleji než počet nemocných, spočívá v nástupu nových léčebných metod, které dávají větší šanci na přežití, ale současně jsou citelně dražší než dosavadní způsoby léčby. Velké části nádorů plic by přitom lidé mohli sami předejít – klíčovým faktorem je u nich totiž kouření. VZP na to upozorňuje v souvislosti se Světovým dnem rakoviny plic, který připadá na čtvrtek 1. srpna.

Jak se vyvíjel počet klientů VZP s rakovinou plic a náklady na jejich léčbu*

 

Rok 2014

Rok 2015

Rok 2016

Rok 2017

Rok 2018

Srovnání 2014/2018

Počet pacientů

16 647

16 644

16 790

16 821

16 614

-0,2 %

Náklady v milionech Kč

873, 5

856,6

882,9

950,1

976,3

+11,82 %

*Uvedené počty pacientů představují všechny nemocné, kteří byli v daném roce s rakovinou plic u lékaře, tedy nejen nově odhalené případy.

Podobně jako u nádorů mnoha jiných orgánů je i u rakoviny plic jedním z problémů to, že bývá mnohdy poměrně pozdě odhalena. Počáteční stadium může být bez příznaků a i později mohou být projevy nemoci různorodé a nejednoznačné (teplota, únava, malá chuť k jídlu, hubnutí). Ve chvíli, kdy už nemocný například vykašlává krvavé hleny, je dušný, má bolesti na hrudníku, trápí ho neustupující kašel, bývá už bohužel nemoc často rozvinutá, léčba komplikovaná a šance na vyléčení výrazně menší.

Nejúčelnější je proto preventivně omezit riziko onemocnění na minimum. To znamená v první řadě nezačínat, respektive přestat kouřit. VZP proto nabízí příspěvek až 2 500 korun těm svým klientům, kteří se rozhodnou tohoto zlozvyku zbavit pod dohledem odborníka. Jen za první polovinu letošního roku využily tuto nabídku tři stovky zájemců.

Z hlediska územního rozložení je mezi klienty VZP nejvíce nemocných s rakovinou plic v Praze, středních Čechách a v Ústeckém kraji. Podrobně to ukazuje mapa na následující stránce.

Počty nemocných s rakovinou plic a náklady na jejich léčbu v jednotlivých regionech

Mgr. Oldřich Tichý, MBA
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí