ČSSD chce znovu zavést poplatky v nemocnici, ODS je proti

 21. 8. 2013 | Z médií

Den v nemocnici pro dospělé za šedesát korun, pro děti do 18 let zdarma. Regulační poplatky za pobyt na lůžku se budou nejspíš platit i v lednu. Přestože jejich obnovení po zásahu Ústavního soudu nestihla schválit sněmovna, pokusí se o to úřednický kabinet v demisi Jiřího Rusnoka. K dispozici má takzvaná zákonná opatření, která schvaluje v případě rozpuštění dolní komory Senát. A ten bude nejspíš pro.

Utlumíme legislativní činnost, oznámil po rozpuštění sněmovny premiér v demisi Jiří Rusnok. Některé změny však jeho vláda přece jen přichystá. "Jako vážnou věc vidím to, že Ústavní soud zrušil poplatky v nemocnici. Když nebudou žádné, přijde zdravotnictví, které už je na tom tak velmi špatně, o další dvě miliardy. Tak to bych si dovedl představit jako zákonné opatření," uvedl Rusnok.

Ministerstvo zdravotnictví mezitím připravilo návrh, který vyhovuje nálezu Ústavního soudu, snižuje regulační poplatek za den v nemocnici ze sta na šedesát korun a děti do 18 let navíc osvobozuje od placení úplně. "Vracíme se do stavu, který už jednou Ústavní soud posuzoval a posvětil ho," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Ze hry naopak vypadl ochranný limit, který měl lidem zaručit, že nebudou v nemocnici platit za víc než například měsíc pobytu ročně. Zejména pro zařízení typu LDN by pak už totiž takřka nemělo smysl poplatek vybírat.

Na poplatky si stěžovali, teď je sociální demokraté oživí

Stokorunovou platbu za den v nemocnici pro všechny odmítl na začátku července Ústavní soud. Opoziční zákonodárci si u něj totiž stěžovali, že jde o příliš vysokou částku. Poslancům však dal soud čas do konce roku, aby se s jeho nálezem vyrovnali. Úplné zrušení poplatků v nemocnici by totiž znamenalo pro resort zdravotnictví finanční ztrátu kolem dvou miliard korun. "Vzhledem k tomu, že k této věci existuje nález Ústavního soudu, a je i lhůta, do kdy ji má vláda vyřešit, je to podle mě případ, který může být řešen zákonným opatřením," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda Senátu Milan Štěch.

Sociální demokraté byli mezi těmi, kdo si na zdravotnické poplatky u Ústavního soudu stěžovali. Teď ale nejspíš strana, která má v Senátu většinu, zvedne ruku pro jejich obnovu. "Jsme si vědomi, že by úplný konec poplatků znamenal ztrátu dalších prostředků pro už tak podfinancované zdravotnictví. Varianta šedesát korun na za den je proto pro nás přijatelná," uvedl Štěch.

Proti naopak možná budou senátoři za ODS, ačkoliv regulační poplatky vždy prosazovali. "Osobně se obávám, že bychom ve chvíli, kdy bychom odhlasovali toto, otevřeli cestu k dalším desítkám zákonných opatření," vysvětlil pro on-line deník TÝDEN.CZ šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera.

Zákonná opatření by se měla podle ústavy používat jen velice výjimečně podobně jako stav legislativní nouze. Premiér Rusnok okamžitě po rozpuštění sněmovny razantně odmítl, že by chtěl tento nástroj zneužívat. "To je virtuální realita, naprostý nesmysl. Jestli budeme vůbec nějaká zákonná opatření navrhovat, bude to v počtu do pěti. Dnes si dokážu představit jedno nebo dvě, nic víc," ujistil předseda vlády v demisi.

Zdroj: TÝDEN.CZAutor: Lucie Nekvasilová