Chce miliardy pro firmu, zkouší to přes nadaci

 26. 4. 2013 | Z médií

V Lidových novinách vyšel 26. dubna článek o Protonovém centru, Nadačním fondu pro protonovou terapii a lidech, kteří za těmito projekty stojí.

Zaplaťte lidem protonovou léčbu na Bulovce, chtějí po pojišťovnách členové Nadačního fondu pro protonovou terapii. Vznikla kvůli tomu dokonce petice. Podle Vlastimila Rouna, který šéfuje správní radě fondu, je totiž „arogancí státní moci“, že není léčba dostupná ani nemocným dětem. Připomíná, že se minimálně jedna z pojišťoven – konkrétně VZP – před lety k hrazení terapie zavázala. Jenomže smlouvu nakonec nepodepsala. Místo toho se začala o dění kolem protonového centra zajímat protikorupční policie.

Rounova motivace se ukazuje jako sporná. Podle kritiků mu nemusí jít o pacienty, ale o miliardy pro samotné centrum. Proč? Roun totiž nesedí jen ve vedení nadace. V minulosti byl také společníkem firmy, která miliardové centrum v Praze vybudovala.

Konkrétně: v letech 2001 a 2002 spoluvlastnil Roun firmu Detra, která se pak na Proton Therapy Center Czech přejmenovala. Totéž platí o jeho podnikatelském společníkovi Františkovi Francírkovi.

Roun vazby nadace na centrum nepopírá. „Fond čerpá odborné informace od expertů centra za účelem osvěty mezi odbornou i laickou veřejností. Protonové centrum se v budoucí době stane také jedním z donátorů nadačního fondu,“ řekl LN.

Takové spojení je ale podle odborníků problematické. „Fond může sbírat podpisy pod petici nebo podporovat protonovou terapii, to je zcela v pořádku. Ale je naprosto vyloučené, aby propagoval konkrétního podnikatele,“ domnívá se například právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

Lence Potměšilové, která šéfuje nadaci pro zdravotně postižené, zase vadí neprůhlednost hospodaření fondu. „Z dokumentů v obchodním rejstříku není zřejmé, o jakou organizaci jde – jestli o fond, nebo nadaci. To je velký rozdíl,“ podotýká Potměšilová. V obchodním rejstříku navíc podle ní chybí informace o schválení výročních zpráv za poslední tři roky. Zveřejňovat tyto dokumenty přitom ukládá zákon. „Druhou možností by bylo vyvěsit dokumenty na webu, jenomže ten fond nemá,“ pokračuje Potměšilová. Fond ostatně nemá ani kancelář či telefonní linku.

Soukromá společnost Proton Therapy Center Czech se dostala do sporu s vedením resortu i s pojišťovnami. Důvod: postavila si v Praze moderní pavilon za 4,2 miliardy korun, který dnes čeští pacienti prakticky nevyužívají. Doposud pojišťovny zaplatily léčbu třem lidem.

Léčba je prý totiž pětkrát dražší než běžné ozařování, výsledky ale lepší nejsou. „Například léčba prostaty vyjde na 263 tisíc korun,“ potvrzuje ministr zdravotnictví Leoš Heger. Další peníze jdou na léčení vedlejších účinků a následnou péči.

Zrod centra navíc řeší protikorupční policie. Klinika vznikla na základě smlouvy o smlouvě budoucí. Příslib úhrady péče před sedmi lety podepsal nucený správce VZP Antonín Pečenka. Udělal to i přesto, že neměl vytvářet další závazky. Jen co miliardový obchod podepsal, začal v protonovém centru pracovat jako projektový manažer. Že by šlo o střet zájmů, ale odmítá.

Zdroj: Lidové noviny