Blíží se doba prázdnin

 7. 6. 2016 | 

Blíží se doba prázdnin a dovolených, a tak mnohé z vás čeká cesta do zahraničí. Nabízíme vám pět praktických rad pro případ, že by vás tam postihly zdravotní problémy nebo úraz.

  1. Pojistěte se! Opravdu se nevyplácí překročit hranice bez kvalitního cestovního pojištění léčebných výloh, raději ještě v kombinaci s pojištěním úrazovým, pojištěním odpovědnosti a pojištěním pro případ hospitalizace. Komerční pojištění a jeho služby asistence se mohou hodit kdekoli v cizině, ale v zemích mimo EU je skutečně nezbytností. Výhodně ho pořídíte u naší dceřiné Pojišťovny VZP, a. s., kde dostanete např. až 30% slevu jako členové Klubu pevného zdraví. Více informací získáte na stránkách www.pvzp.cz.
  1. Nezapomeňte doma svůj průkaz pojištěnce, který je zároveň Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC). Ve všech státech Evropské unie, ve státech Evropského hospodářského prostoru (tj. v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu) a také ve Švýcarsku s ním máte nárok na poskytnutí lékařsky nezbytné zdravotní péče za stejných podmínek, jako tamní pojištěnci. Na cestu do nečlenských zemí Makedonie a Srbska také stačí průkaz EHIC, do Černé Hory a Turecka si musíte vyzvednout na pobočce VZP formulář, kterým byste se pak případně prokázali při ošetření u lékaře.
  1. Před odjezdem si zjistěte potřebné informace o systému zdravotní péče v dané zemi. Doporučujeme stránky Kanceláře zdravotního pojištění z. s. – www.kancelarzp.cz (dříve CMU). Zvažujte hlavně, jaká je dostupnost zdravotních služeb navázaných na systém veřejného zdravotního pojištění, jaká je výše spoluúčasti apod. Víte třeba, že v některých zemích existuje pokladenský systém, takže si pojištěnci (a tedy i vy s průkazem EHIC) musí zaplatit celé ošetření a léky nejdřív sami a až následně žádají příslušnou tamní instituci o refundaci?
  1. Uschovejte si doklad o zaplacení a podrobnou lékařskou zprávu, jestliže by po vás v cizině požadovali úhradu v hotovosti. Budete je potřebovat k žádosti o refundaci. Možnost refundace se ale nevztahuje na všechno, resp. na celou částku. Refundovaná částka za zaplacenou nezbytnou péči čerpanou v EU může být vypočtena buď podle právních předpisů platných ve státě ošetření, tedy do výše, v jaké by tamní veřejná zdravotní pojišťovna uhradila stejnou léčbu za svého pojištěnce, nebo podle českých právních předpisů, tedy do výše stanovené pro úhradu takové péče na území ČR. Pokud jde o péči poskytnutou v zemích mimo EU, týká se možnost refundace jen nákladů na neodkladnou zdravotní péči, jejíž potřeba nastala během pobytu v daném státě, a to do výše stanovené pro úhradu takové péče na území ČR.
  1. Zvažujte pečlivě, zda v případě úrazu či onemocnění uplatníte průkaz EHIC, nebo své komerční pojištění. Oboje má své plusy a mínusy. Náklady na vaše ošetření "na průkaz" převezme výpomocně tamní zdravotní pojišťovna, sami ale platíte spoluúčast a případné další povinné poplatky. Musíte proto také vyhledat zdravotnické zařízení napojené na veřejný systém. V privátním zařízení vás sice ošetří, ale zdravotní péči budete muset v plném rozsahu uhradit a doma dostanete jen refundaci do výše českých cen. S uzavřeným komerčním pojištěním toto omezení nemáte a ani se nemusíte hledáním zatěžovat – asistenční služba vás nasměruje do vhodného zdravotnického zařízení. Z komerčního pojištění je navíc hrazena nejen potřebná péče, ale i spoluúčast nebo repatriace. Omezením mohou být jen pojistné limity a případné výluky z pojištění, velkým plusem naopak jsou služby asistence. Ve většině případů je prostě výhodnější a také jednodušší uplatnit své komerční pojištění.

 Tak šťastnou cestu... a šťastný návrat ve zdraví.