Zdravotní pojištění a pobyt mimo EU
14. 7. 2025 | zaměstnanec, ostatní, Zdravotní péče v zahraničí
Jaké kroky musí pojištěnec VZP učinit, aby měl v pořádku zdravotní pojištění, pokud se chystá do USA pracovat například na hráčskou smlouvu nebo plánuje pouze turistický pobyt?
V závislosti na tom, zda se jedná o turistický pobyt nebo výdělečnou činnost, se liší i povinnosti vůči zdravotní pojišťovně. Každá situace vyžaduje jiný přístup, a proto je důležité být dobře informován. Níže uvádíme přehled toho, co neopomenout v obou případech.
Výdělečná činnost v USA
Dle mezinárodní smlouvy o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a USA je nezbytné, aby pojištěnec byl sociálně a zdravotně pojištěn ve státě, kde je činnost vykonávána. To znamená, že pokud v USA vykonává výdělečnou činnost (např. má hráčskou smlouvu v rámci sportovní kariéry nebo pracuje jako lékař a jiné), je povinen odhlásit se z českého veřejného zdravotního pojištění. O zahájení výkonu výdělečné činnosti v USA musí být informována česká zdravotní pojišťovna ideálně před odjezdem, ale lze tak učinit i po příjezdu do USA. V případě, že jeho výkon činnosti v USA stále trvá a krátkodobě navštíví ČR, není možné, aby vstoupil do českého systému veřejného zdravotního pojištění. Vzhledem ke specifickým okolnostem těchto situací doporučujeme v případě nejasností obrátit se na VZP a domluvit se na nejvhodnějším postupu.
Jakým způsobem výdělečnou činnost oznámit?
Informaci společně s doklady o výdělečné činnosti (např. pracovní smlouva aj.) lze zaslat e-mailem na info@vzp.cz, datovou schránkou (i48ae3q), poštou na adresu pobočky, odevzdat do sběrného boxu na pobočce nebo odevzdat osobně na jakémkoli klientském pracovišti VZP.
V souvislosti s odhlášením z veřejného zdravotního pojištění je nutné vrátit český průkaz pojištěnce. Pokud by si pojištěnec průkaz ponechal a využil ho při návštěvě lékaře v ČR či jiném členském státě EU, EHP, Švýcarsku nebo ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska, jednalo by se o neoprávněné čerpání zdravotních služeb na účet VZP, což by mohlo vést k vymáhání nákladů.
Krátkodobý návrat do ČR a zdravotní péče
Při krátkodobém návratu do ČR je vhodné mít na dobu pobytu sjednáno komerční cestovní pojištění, které pokryje případné náklady na zdravotní péči. Jelikož je pojištěnec odhlášen z veřejného zdravotního pojištění v ČR, nemůže zde čerpat hrazené zdravotní služby. Nemá-li sjednané cestovní pojištění a potřebuje lékařské ošetření, musí náklady uhradit přímo zdravotnickému zařízení, kde mu byla zdravotní péče poskytnuta. Následně může požádat pojišťovnu v USA o úhradu vynaložených nákladů. Pokrytí nákladů na zdravotní péči je ovšem závislé na rozsahu sjednaných služeb tamního pojištění.
Ukončení výdělečné činnosti v USA
Po ukončení výdělečné činnosti v USA a trvalém návratu do ČR se musí osoba, která byla před odjezdem pojištěna u VZP, znovu přihlásit k veřejnému zdravotnímu pojištění. Současně je třeba předložit doklady prokazující účast v sociálním/zdravotním systému USA, a to potvrzením kompetentní instituce o délce trvání účasti v sociálním systému nebo doložením dokladů, ze kterých musí být patrné období příslušnosti k právním předpisům USA (např. pracovní smlouva a potvrzení zaměstnavatele o účasti v sociálním systému USA, výplatní pásky na jméno, formulář 1095, atd.).
Jestliže tato osoba během pobytu v USA ukončí pracovní poměr, ale stále zůstává na území státu, je nezbytné, aby si sjednala zdravotní pojištění (například cestovní pojištění), to pak při návratu do České republiky pokryje celé období, kdy byla odhlášena z VZP. Za dobu, po kterou není prokázána účast v sociálním systému USA nebo není doloženo pojištění, je nutné dodatečně doplatit pojistné do českého systému veřejného zdravotního pojištění.
Turistický pobyt v USA a zdravotní pojištění
Při turistických cestách mimo Evropu, včetně USA, se lze spolehnout výhradně na komerční cestovní pojištění s co nejširším krytím, které zahrnuje pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, hospitalizaci a další. Pokud však bude turistický pobyt trvat nepřetržitě déle než 6 měsíců, je vhodné se z veřejného zdravotního pojištění v ČR odhlásit. Přerušení pojištění se realizuje vyplněním příslušného formuláře (Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině), v němž se uvede datum, ke kterému se pojištěnec odhlašuje z veřejného zdravotního pojištění v ČR. Po návratu do ČR je nutné se co nejdříve přihlásit zpět a VZP doložit zdravotní pojištění (např. cestovní pojištění), které bylo sjednáno po dobu pobytu v zahraničí.