Vyšetření u kožního lékaře

 4. 10. 2021 | prevence a očkování

Kdy se objednat na preventivní vyšetření ke kožnímu lékaři? A potřebuji doporučení praktického lékaře či jiného specialisty?

Kůže je největší orgán lidského těla a tvoří bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím. Je v ní uložena řada nervových zakončení, která reagují na teplo a chlad, tlak nebo bolest a dále plní i důležitou termoregulační funkci, a to prostřednictvím kožních cév a potních žláz. Ke změnám na kůži dochází v průběhu života každého člověka. Onemocnění kůže je celá řada – např.  lupénka, kožní alergie, akné, popáleniny, choroby vlasů a nehtů, poruchy pigmentace, ekzémy, kožní nádory atd. Odborný lékař umí mnohdy stanovit správnou diagnózu pouhým pohledem bez použití invazivních metod. Onemocnění kůže jsou relativně dobře rozpoznatelná a i závažné kožní choroby jsou léčitelné, pokud se odhalí včas.

Preventivní vyšetření kůže je součástí preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře (dle vyhlášky č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách) a provádí se jedenkrát za dva roky. Všeobecný praktický lékař v případě nálezu standardně indikuje další případná vyšetření, včetně odborného vyšetření u kožního lékaře.

Pacient může navštívit dermatologa případně i bez doporučení praktického lékaře či jiného specialisty, pokud zaznamená změny vzhledu kůže (např. růst nebo změna zbarvení znamének, nově vzniklé útvary na kůži atd.). Vyšetření u kožního lékaře je v těchto případech hrazeno plně z veřejného zdravotního pojištění.

Preventivní vyšetření kůže je možné absolvovat i častěji. Odborníci doporučují navštívit dermatologa jednou ročně. Na vyšetření není potřeba se nijak připravovat. Nicméně preventivní péče poskytnutá dermatologem není službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. VZP však svým klientům přispívá 500 Kč na vyšetření znamének dermatoskopem v ordinaci praktického lékaře nebo dermatologa.

Základem dermatovenerologického vyšetření je pohovor s lékařem. Na základě cílených otázek lékař zjistí, jaký zdravotní problém vás přivádí do jeho ordinace. Následně proběhne vyšetření vaší kůže a zhodnocení změn na jejím povrchu. Je-li třeba, lékař navrhne použití pomocné vyšetřovací metody, jíž může být laboratorní, mikroskopické, mykologické, histologické nebo cytologické vyšetření. Všeobecně známé jsou také alergologické testy. O výsledku se dozvíte ihned. V případě, že jsou vzorky kůže odeslány k dalšímu zpracování a dovyšetření, seznámí vás lékař s dalším postupem.

Léčba chronických kožních onemocnění nebývá jednoduchá. Některé kožní nemoci se mohou léčit pomocí mastí nebo různých druhů záření, využívá se také další farmakologická léčba či případně lázeňská terapie.

S návštěvou kožního lékaře byste neměli otálet v případě, že na kůži pozorujete počínající přeměnu znamének. Právě melanom je nejzhoubnější kožní nádor, proto je nutné vyhledat lékaře, pokud se pigmentové znaménko změní – začne mít nepravidelné okraje, vystoupne nad ostatní kůži, krvácí nebo svědí. Stále mnoho lidí si bohužel myslí, že pigmentová znaménka není nutné nijak sledovat, a naopak změny na jejich povrchu považují za dobré znamení toho, že se s nimi organismus umí sám vypořádat. To je ale velký omyl. Čím později je melanom odhalen, tím obtížnější je jeho léčba a šance na uzdravení klesá.