Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte
30. 6. 2025 | ambulantní péče, administrativa
Kdo vystavuje posudek o zdravotní způsobilosti dítěte pro účast na letním táboře a jak dlouho platí?
K účasti dítěte na letním táboře nebo jiné obdobné akci trvající déle než 5 dní je nutné doložit příslušný dokument potvrzující jeho zdravotní způsobilost. Tímto dokumentem je Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte, který musí splňovat zákonem stanovené náležitosti pro přijetí dítěte na akci. Druhým potřebným dokumentem je Prohlášení o bezinfekčnosti. Podle platné legislativy by mělo být dítě na tábor přijato pouze v případě, že absolvovalo předepsaná pravidelná očkování, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo že se nemůže očkování podrobit z důvodu kontraindikace.
Kdo posudek vystavuje a co musí obsahovat?
Zdravotní způsobilost dítěte posuzuje a posudek vydává registrující poskytovatel zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktické lékařství pro děti a dorost, tedy lékař, u kterého je dítě registrováno. Potvrzení se vydává jako doklad o zdravotní způsobilosti dítěte absolvovat akce, jako například dětský tábor, školu v přírodě, kurz plavání, zotavovací pobyty, sportovně-rekreační akce apod.
Posudek musí obsahovat identifikační údaje dítěte, závěr o zdravotní způsobilosti k účasti na akci, informaci o očkování nebo kontraindikaci, datum vystavení a podpis lékaře. Je-li dítě alergik, astmatik nebo potřebuje pravidelně užívat jiné léky, mělo by být v posudku uvedeno, jaké léky dítě užívá, v jakých dávkách a kdy, případně, jaké léky by mělo dostat v krizové situaci.
Jak dlouho posudek platí?
Platnost posudku o zdravotní způsobilosti je zpravidla dva roky od data vystavení, pokud se zdravotní stav dítěte nezmění. V případě změny zdravotního stavu je nutné vystavit posudek nový. V platnosti musí být dokument především v době, kdy je předkládán pořadateli, ale nejlépe i po celou dobu pobytu dítěte na letním táboře. Po skončení akce by měl organizátor tábora originál posudku vrátit rodičům nebo zákonnému zástupci dítěte. V praxi se tak ale často nestane, proto je vhodnější pořadateli předložit kopii posudku namísto originálu. Tím bude zajištěno, že potřebný dokument bude mít rodič k dispozici i pro další obdobné akce.
Kdo posudek hradí?
Posudek o zdravotní způsobilosti pro účely účasti na letním táboře či jiné obdobné akci není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Náklady za vystavení nesou rodiče nebo zákonní zástupci dítěte. Cena se může lišit v závislosti na ceníku lékaře. Konkrétní informace poskytne ordinace, kde je dítě registrováno.
Co dělat při ztrátě posudku?
Jak bylo výše zmíněno, je vhodné si vždy udělat kopii. Pokud by došlo ke ztrátě originálu i kopie, je nutné obrátit se na registrujícího lékaře dítěte, který posudek vydával a požádat o vystavení duplikátu. V případě, že od vydání původního posudku uplynula delší doba, může být lékařem vyžadováno opětovné vyšetření.
Prohlášení rodičů – potvrzení o bezinfekčnosti
Potvrzení o bezinfekčnosti není nutné řešit s lékařem. Tento dokument obvykle poskytne rodičům nebo zákonnému zástupci dítěte organizátor akce nebo je možné si ho stáhnout z internetu. Formulář se vyplňuje a odevzdává až při předávání dítěte na tábor (při odjezdu), potvrzení nesmí být starší než jeden den. Rodiče svým podpisem stvrzují, že těsně před nástupem dítěte na tábor jim není známo, že by dítě v posledních čtrnácti dnech přišlo do styku s osobami, které onemocněly přenosnou nemocí, a mohlo by tak ohrozit ostatní účastníky, a dále, že v rodině ani v místě, z něhož dítě nastupuje na prázdninový pobyt, není žádná infekční choroba a okresní hygienik ani ošetřující lékař nenařídil karanténní opatření, zvýšený zdravotnický nebo lékařský dohled. Organizátoři jsou povinni uchovat potvrzení o bezinfekčnosti po celou dobu konání tábora a v případě kontroly z krajské hygienické stanice jej předložit spolu s posudkem o zdravotní způsobilosti dítěte.