Jaké jsou změny v úhradách od 1. 1. 2024?

Od 1. 1. 2024 přináší úhradová vyhláška několik změn. Dětští a dorostoví psychiatři pečující o děti do 18 let budou moci využívat distanční kontakt s použitím obrazu/kamery. Využít jej bude možné u většiny diagnóz, a to za účelem konzultace náhlého zhoršení zdravotního stavu, k účinku medikace/nežádoucím účinkům, při atace, k akutní krizové intervenci apod. Pacient však musí být v péči daného lékaře, nebude tedy možné využívat vzdálený kontakt pro jeho první vyšetření.   

Úhradová vyhláška a seznam výkonů zavádějí nové bonifikace za péči o děti a mladistvé ve většině segmentů. Bonifikační výkony se budou vykazovat ke klinickému vyšetření i ostatním vyšetření u fyzioterapeuta, při zobrazovacím vyšetření apod. Bonifikace se liší podle věku dítěte, za dítě ve věku do 6 let činí 208 Kč, od 6 do 12 let 156 Kč a od 12 do 18 ​​let 104 Kč. Zvláštní bonifikace jsou připraveny pro dětské psychiatry v souvislosti s přijatými opatřeními ke zvýšením dostupnosti péče a pro stomatology. U těch dojde k navýšení agregované platby za pojištěnce do 18 let.

Dále dochází k rozšíření zákroků, u nichž je možné přistoupit na jednodenní péči, na 47. Zejména dosud chirurgické zákroky budou nově rozšířené o obory jako ORL, gynekologie či ortopedie. Seznam výkonů, u nichž je jednodenní péče povolena, je definován úhradovou vyhláškou. Ta také nově umožňuje poskytování jednodenní péče v rámci stávajících operačních prostor.

Výrazné novinky přináší úhradová vyhláška oblasti prevence HPVOčkování proti HPV bude od ledna hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění dětem ve věku od 11 do 15 let (dnes od 13 do 14 let). V tomto věkovém rozmezí je nutné očkování zahájit a doporučeno je dívkám i chlapcům. Klienti do 18 let, kteří možnosti hrazeného očkování proti HPV v daném věkovém rozpětí nevyužijí, si mohou požádat o příspěvek z fondu prevence ve výši 1500 Kč.

Ženy v rámci preventivní gynekologické prohlídky absolvují jedenkrát ročně cytologické vyšetření karcinomu děložního hrdlaHPV DNA test, jenž má vyšší citlivost, je určen ženám ve věku 35,45 a nově 55 let.

Od Nového roku dochází rovněž k rozšíření hrazeného očkování proti meningokokůmProti meningokoku B jsou vakcíny hrazeny dětem do 12 měsíců a dospívajícím ve věku 14 až 16 letProti meningokoku ACWY je očkování plně hrazeno dětem od 1. do dovršení 2. roku a dále dospívajícím ve věku 14 až 16 let. V tomto období je nutné očkování zahájit.

VZP přispívá na očkování proti meningokokům dětem i dospělým, kteří nemají nárok na hrazené očkování, z fondu prevence. Od 1. 1. 2024 na očkování proti meningokoku B částkou ve výši 2 000 Kčproti meningokoku ACWY pak 1 000 Kč.

Od ledna bude dále spuštěn populační program časného záchytu karcinomu prostaty. Jedná se o pilotní program Ministerstva zdravotnictví, který je určen mužům od 50 do 69 let. Hlavním ukazatelem rizika je laboratorní rozbor krve (tzv. PSA), dle stanovených hodnot pak následuje postup dle Metodiky MZ ČR. Na laboratorní testy může klienty odeslat registrující praktický lékař nebo ošetřující urolog.

Související otázky pro téma: Aktuálně pro pojištěnce