Jak se pomocí datové schránky přihlásit do VZP Pointu přes NIA identitu

Přistupujete do VZP Pointu certifikátem nebo využíváte pro přihlášení e-mail a heslo? Rádi byste si rozšířili přístup i o další variantu, a to přes NIA identitu? Nejste si jisti jak na to, ale máte k dispozici svou datovou schránku? V tomto případě můžete využít tento jednoduchý postup.
Přihlášení do VZP Pointu je snadné prostřednictvím Identity občana.

V případě, kdy ještě přístup do VZP Point nemáte, ale zaujali by vás možnosti komunikace (seznam služeb), stačí podepsat smlouvu o elektronickém předávání dat a nechat si založit účet.

Jak si Identitu občana zřídíte?

Nastavení vaší datové schránky vyberte sekci Možnosti přihlášení - Zřízení Identity občana. Na zobrazené stránce klikněte na tlačítko Přejít na zřízení Identity občana. Než budete přesměrováni na portál Identity občana, budete vyzváni k udělení souhlasu s předáním informací.


Založte si NIA ID


Na zobrazené stránce zvolte možnost NIA ID. Následně vyplňte registrační formulář. Po úspěšném odeslání budete požádání o ověření své e-mailové adresy.


Tím je celý proces zřízení Identity občana dokončen.

Podrobný postup je uveden na Chci založit Identitu občana (gov.cz) v části Pokud nechcete používat mobilní aplikaci, aktivujte si NIA ID.

Nyní se můžete během okamžiku přihlásit do prostředí VZP Point, kde můžete plně využívat všechny dostupné služby a bezpečně komunikovat s VZP. 

Obrázek s identitou občana - přihlášení

Po přihlášení do webové aplikace VZP Point, nabízíme uživatelům zasílat jednotlivá podání za konkrétní zastupované subjekty jako jsou: Hromadná oznámení zaměstnavatele, Měsíční přehled o platbě pojistného zaměstnavatele, vyžádat si potvrzení o bezdlužnosti atd. Pro poskytovatele zdravotních služeb prostředí nabízí možnost zasílat faktury, dávky, mít možnost ověřit si platnost pojištění nebo registrující lékaři mají možnost získat přehled registrovaných pojištěnců. Předností je rychlost zpracování dat a historie podání na jednom místě.

Kompletní přehled služeb naleznete zde.