Zájem o ochranu proti klíšťatům roste, denně se očkuje 580 klientů VZP

 11. 7. 2017 | Prevence, Tiskové zprávy

Představte si třeba Benešov, Rokycany, Sokolov a k tomu ještě Žatec. V těchto čtyřech městech žije dohromady právě tolik lidí, kolika VZP od začátku roku přispěla na očkování proti klíšťové encefalitidě. Celkem se jejich počet vyhoupl na více než 73 tisíc. Každý pracovní den se tak přišlo nechat naočkovat v průměru 580 klientů nejsilnější pojišťovny. Ještě předloni to přitom bylo denně jen zhruba 337 zájemců.

Přesně letos za prvních šest měsíců získalo příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě 73 103 pojištěnců VZP. Jde o číslo srovnatelné s prvním pololetím loňského roku. V roce 2015 ovšem za celý rok využilo stejný benefit jen 84 tisíc lidí.

Celkem letos pojišťovna vyplatila klientům na ochranu proti klíšťatům 36,54 milionu korun. Příspěvek mohou zájemci čerpat i po zbývající část roku, přičemž získat mohou až 500 korun.

VZP se prevenci proti klíšťové encefalitidě věnuje systematicky a dlouhodobě. Letos na jaře například průzkumem zjišťovala, kolik jejích klientů se loni dostalo do kontaktu s klíštětem. Průzkum se uskutečnil na pobočkách pojišťovny a odpovídalo v něm 477 respondentů. Ukázalo se, že v uplynulém roce měl klíště bezmála každý třetí.

Proti klíšťové encefalitidě je ovšem očkována jen zhruba čtvrtina lidí. Výsledky průzkumu v tomto směru odpovídají dřívějším informacím od epidemiologů a odborníků na vakcinaci. V řadě vyspělých zemí je přitom proočkovanost mnohem vyšší – např. v Rakousku až 90%.

Průměrné náklady na léčbu jednoho nemocného s klíšťovou encefalitidou se pohybují kolem 15 tisíc korun ročně. Nemoc ovšem nezřídka zanechává vážné trvalé následky, jako je například ochrnutí, poruchy soustředění či snížení intelektuálního výkonu. S tím pak souvisejí další náklady v sociální a zdravotní oblasti.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí