Jste zde:

VZP zjednodušuje přístup k moderní léčbě cystické fibrózy a dalších vzácných chorob

16. 11. 2016

Všeobecná zdravotní pojišťovna mění způsob, jakým budou hrazeny některé léky a pomůcky pro pacienty se vzácnými onemocněními. Hrazení by mělo být jednodušší. Novinářům to v úterý řekli zástupci pojišťovny.

Ilustrační obrázek

Pojišťovna očekává dopady do rozpočtu v řádech desítek milionů korun. Vzácné onemocnění je takové, jímž trpí pět z 10 tisíc lidí. Nejčastěji jde o vrozené vývojové vady, dědičné poruchy metabolismu a vzácné nádory.

Dosud pojišťovna hradila přípravky a léky, které nejsou v oficiálním seznamu hrazených výkonů, prostřednictví výjimky, která je v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Umožňuje placení pojišťovnou v případě, pokud je poskytnutí takových služeb jedinou možností, jak pacientovi pomoci. Takovým způsobem pacientům přispívají i ostatní pojišťovny. ČTK tento způsob potvrdila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Nově VZP u části pacientů s cystickou fibrózou, která postihuje především dýchací a trávicí soustavu, zpřístupní lék, který významně prodlužuje dožití těchto pacientů. Odborníci odhadují, že ročně se v Česku s touto chorobou narodí asi 35 až 45 dětí. VZP očekává využití u 13 pacientů a náklady odhaduje na 70 milionů korun.

"I když pomůže jenom hrstce pacientů, tak velmi efektivně zlepšuje kvalitu jejich života. U pacientů stoupá kapacita plic, mohou začít chodit do práce, zakládají rodiny a žijí úplně normální život," řekla Anna Arellanesová z České asociace pro vzácná onemocnění, která opatření VZP uvítala.

Na účinný přípravek by měli mít nárok také dětští pacienti s hemangiomem, což je nezhoubný cévní nádor postihující kojence. VZP má takových pacientů asi 150 a dopady do rozpočtu budou kolem 7,5 milionu korun.

Pacienti se svalovou dystrofií by se zase mohli dočkat přístroje, který jim pomůže odsát hleny z dýchacích cest. Využít by to mohly asi dvě desítky pojištěnců, pojišťovnu to bude stát zhruba 1,5 milionu korun.

ČTK

Související články


Amalgám v ústech zdraví nepoškodí

Amalgám v ústech zdraví nepoškodí

| Aktuality, Z médií

Řada lidí se vylekala. Dozvěděli se, že EU u nás zakázala používání amalgámu kvůli zdraví škodlivé rtuti, ale jen pro těhotné nebo kojící matky a také pro děti do 16 let. Ovšem stomatologové dál dělají tyto plomby ostatním pacientům. Neublíží jim to? Pokračovat

Paragraf 16 není prolomen. Soud zdůraznil, že je třeba brát ohled na udržitelnost systému

Paragraf 16 není prolomen. Soud zdůraznil, že je třeba brát ohled na udržitelnost systému

| Aktuality, Z médií

Před několika týdny senát Městského soudu v Praze vyhověl žalobě proti VZP, která odmítla pacientce uhradit onkologickou léčbu v režimu paragrafu 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění (kolegové z České justice informovali zde). Z prvních zpráv a dojmů přímo ze soudní síně se rozhodnutí jevilo jako průlom, který otevírá cestu dalším pacientům, jak si nárokovat zdravotními pojišťovnami dosud nehrazenou léčbu. Zdravotnický deník získal písemné znění rozsudku, z něhož plyne, že soud zvážil všechny okolnosti individuálního případu, z něhož ovšem nedovodil nějaký automatický obecný nárok dalších pacientů. Naopak, ve velmi srozumitelném a poučném zdůvodnění soudkyně Viery Horčicové je jasně uvedeno, že je třeba brát zřetel na nákladovou efektivitu jako oprávněný korektiv hrazené péče. Jednoduše řešeno – výjimečné případy zůstávají dál výjimečnými. Pojišťovny se je ale budou muset naučit lépe identifikovat. Pokračovat

S Mořským koníkem bude jezdit dvakrát víc dětí. VZP navíc díky e-aukci snížila cenu o 190 miliónů

S Mořským koníkem bude jezdit dvakrát víc dětí. VZP navíc díky e-aukci snížila cenu o 190 miliónů

| Aktuality, Z médií

VZP pošle letos k moři v rámci třítýdenních ozdravných pobytů Mořský koník téměř dvakrát víc chronicky nemocných dětí než loni. Jejich rodiče zároveň budou na pobyt přispívat nižší částkou. VZP totiž na dalších pět let vysoutěžila nového poskytovatele, přičemž se jí podařilo srazit cenu pobytů o 190 milionů korun. Pokračovat