VZP zjednodušuje přístup k moderní léčbě cystické fibrózy a dalších vzácných chorob

 16. 11. 2016 | Z médií

Všeobecná zdravotní pojišťovna mění způsob, jakým budou hrazeny některé léky a pomůcky pro pacienty se vzácnými onemocněními. Hrazení by mělo být jednodušší. Novinářům to v úterý řekli zástupci pojišťovny.

Pojišťovna očekává dopady do rozpočtu v řádech desítek milionů korun. Vzácné onemocnění je takové, jímž trpí pět z 10 tisíc lidí. Nejčastěji jde o vrozené vývojové vady, dědičné poruchy metabolismu a vzácné nádory.

Dosud pojišťovna hradila přípravky a léky, které nejsou v oficiálním seznamu hrazených výkonů, prostřednictví výjimky, která je v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Umožňuje placení pojišťovnou v případě, pokud je poskytnutí takových služeb jedinou možností, jak pacientovi pomoci. Takovým způsobem pacientům přispívají i ostatní pojišťovny. ČTK tento způsob potvrdila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Nově VZP u části pacientů s cystickou fibrózou, která postihuje především dýchací a trávicí soustavu, zpřístupní lék, který významně prodlužuje dožití těchto pacientů. Odborníci odhadují, že ročně se v Česku s touto chorobou narodí asi 35 až 45 dětí. VZP očekává využití u 13 pacientů a náklady odhaduje na 70 milionů korun.

"I když pomůže jenom hrstce pacientů, tak velmi efektivně zlepšuje kvalitu jejich života. U pacientů stoupá kapacita plic, mohou začít chodit do práce, zakládají rodiny a žijí úplně normální život," řekla Anna Arellanesová z České asociace pro vzácná onemocnění, která opatření VZP uvítala.

Na účinný přípravek by měli mít nárok také dětští pacienti s hemangiomem, což je nezhoubný cévní nádor postihující kojence. VZP má takových pacientů asi 150 a dopady do rozpočtu budou kolem 7,5 milionu korun.

Pacienti se svalovou dystrofií by se zase mohli dočkat přístroje, který jim pomůže odsát hleny z dýchacích cest. Využít by to mohly asi dvě desítky pojištěnců, pojišťovnu to bude stát zhruba 1,5 milionu korun.

ČTK