VZP uhradí protonovou terapii 10letého chlapce v Praze

20. 5. 2013

Ilustrační obrázek

Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhodla, že uhradí péči v Protonovém centru v Praze svému 10letému klientovi. Protonovou terapii mu doporučili jako jedinou možnou specialisté z Fakultní nemocnice Motol.

Chlapec s nádorem v lebce prodělal v dubnu dvě operace v motolské nemocnici a zároveň je indikován na další léčbu prostřednictvím chemoterapie. VZP považuje lékaře z Fakultní nemocnice Motol za mimořádně odborně erudované a o jejich doporučení protonové terapie nemá sebemenší pochyby.

Vzhledem k tomu, že 10letý hoch prodělává na vysoce specializovaném a kvalitním pracovišti v motolské nemocnici komplexní operativní i chemoterapeutickou léčbu, a také proto, že delší cestování by mohlo jeho stav zhoršit, rozhodla se VZP, že ho nebude převážet na zahraniční pracoviště a uhradí jeho ozařování v Protonovém centru v Praze.

Veškeré právní spory mezi pražským protonovým centrem a VZP, stejně tak jako skutečnost, že pražské centrum je podle zkušeností VZP podstatně dražší, než některá zkušenější protonová centra v cizině, musí jít v tomto případě stranou. Pro VZP je jednoznačnou prioritou zdraví a život klienta. Protože ze zdravotních důvodů se protonová terapie v Praze jeví jako jediná možná, VZP ji chlapci uhradí.

Zároveň je nicméně třeba konstatovat, že uvedený případ nic nemění na rozhodnutí VZP, že své klienty, kteří protonovou terapii nezbytně potřebují a jejich zdravotní stav to umožní, bude pojišťovna i nadále posílat do zkušenějšího a ekonomicky výhodnějšího Protonového centra v Mnichově.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí