VZP podepsala memorandum o protonové léčbě

14. 6. 2013

Všeobecná zdravotní pojišťovna podepsala v minulých dnech Memorandum o vzájemné spolupráci s Protonovým centrem v Mnichově. Memorandum zajišťuje všem klientům VZP, že budou-li nezbytně potřebovat kvůli onkologickému onemocnění protonovou terapii, mnichovské centrum jim ji poskytne a VZP uhradí. V memorandu je zakotvena i paušální cena 490 tisíc korun za pacienta, a to bez ohledu na diagnózu.

Pro mnichovské centrum se VZP rozhodla s přihlédnutím k jeho dlouholetým zkušenostem s protonovou léčbou a také proto, že si za terapii účtuje v řadě případů jen polovinu toho, co požaduje Protonové centrum v Praze. Konkrétní částky, které požadovalo pražské centrum, najdete na adrese /klienti/aktuality/tri-nejvetsi-pojistovny-kdo-potrebuje-lecbu-protony-ten-ji-dostane.

Dojednání nižších částek za úhradu totožné péče umožní poskytnout moderní léčbu většímu počtu pacientů. VZP se pokoušela s Protonovým centrem v Praze vyjednávat o cenách, které by snesly srovnání s mnichovskou konkurencí. Peníze na léčbu totiž pocházejí z veřejného zdravotního pojištění, a musí být proto spravovány s péčí řádného hospodáře.

Veškerá snaha o dohodnutí konkurenceschopných cen s pražským centrem však byla zatím marná. VZP nicméně i nadále zůstává otevřena případným jednáním. S mnichovským centrem jednala řadu týdnů a první pacienti již také do Mnichova dříve odjeli. Více najdete zde /poskytovatele/aktuality/dohodnuto-vzp-zajistila-dostupnou-protonovou-lecbu-pro-sve-pacienty.

Klientům VZP dává podepsané memorandum jistotu, že protonová léčba jim bude v případě potřeby zajištěna na špičkovém evropském pracovišti. VZP ji uhradí každému, komu ji jako nezbytnou doporučí multidisciplinární tým v jednom ze třinácti Komplexních onkologických center v Česku.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí