VZP bude hradit nový lék na rakovinu prsu. Lékařům ho nezapočte do limitu

  13.1.2014   |   Tiskové zprávy

obecna

Šéf onkologické společnosti prof. Vorlíček: Jsme rádi, že se s tím začalo Lékaři v Česku získají novou zbraň v boji s rakovinou prsu. VZP začne od února svým klientkám, pro které to bude podle odborníků z Komplexních onkologických center vhodné, proplácet léčivý přípravek Perjeta. Ten je vysoce účinný při léčbě specifického druhu nádoru. V české populaci je využitelný přibližně pro 12 procent pacientek s rakovinou prsu. Náklady na uvedený přípravek navíc VZP nebude centrům započítávat do limitu na léky. Lékaři tak budou mít možnost předepsat ho více klientkám VZP. Tento krok jednoznačně přivítala Česká onkologická společnost.

VZP bude léčbu přípravkem Perjeta proplácet za každou pacientku, která lék dostane v některém ze třinácti českých a moravských Komplexních onkologických center. „Jsme rádi, že se s tím začalo. Je to jediná správná cesta, která respektuje svobodnou volbu lékaře, respektive Komplexního onkologického centra, a respektuje financování provedené léčby v centru, které si pacientka vybere,“ uvedl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Odborná onkologická společnost považuje uvedenou terapii za jednu z nejvýznamnějších v rámci skupiny biologické léčby. Studie u pacientek léčených novým přípravkem prokazují jak prodloužení doby celkového přežití, tak prodloužení kvality života.

Státní ústav pro kontrolu léčiv zařadil přípravek Perjeta do režimu tzv. „dočasné úhrady“. Tento režim potrvá tři roky, po které se budou dále sbírat data. Poté bude posouzen přínos terapie a rozhodnuto, jak to bude s úhradou léku nadále.

Ze strany VZP je výše uvedený postup v krátké době další novinkou, která má pomoci v boji s rakovinou prsu. Od prosince například VZP jako jediná pojišťovna v České republice začala hradit unikátní test Oncotype DX. Ten pomáhá rozlišit mezi nemocnými, kterým chemoterapie může pomoci, a naopak těmi, u kterých by chemoterapie znamenala jen zbytečnou zátěž organismu a riziko vedlejších účinků.

V rámci prevence rakoviny prsu navíc VZP loni nabídla možnost bezplatného vyšetření na mamografu či sonografu i těm ženám, které na jeho uhrazení vzhledem k věku ještě neměly ze zákona nárok. Tuto nabídku využilo bezmála 27 tisíc klientek VZP.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí