Vánoční dohoda mění pravidla po brexitu

  5. 1. 2021

Ilustrační obrázek

Přestože Spojené království vystoupilo z Evropské unie, nedojde nakonec díky nové dohodě mezi UK a EU o obchodu a spolupráci k výrazným změnám v poskytování zdravotní péče.

Mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií bylo 24. 12. 2020 dosaženo dohody o obchodu a spolupráci. Tato dohoda, kromě jiného, obsahuje i protokol o sociálním zabezpečení, který zahrnuje i pravidla pro zdravotní pojištění a poskytování zdravotních služeb, která téměř zcela kopírují dosud aplikovaná evropská nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení. Dohoda se bude předběžně aplikovat od 1.1.2021.

Veškeré běžné situace jsou upraveny stejným způsobem, jako by Spojené království z EU nevystoupilo. V poskytování zdravotní péče osobám pojištěným ve Spojeném království v ČR a naopak českým pojištěncům ve Spojeném království tedy zatím nedochází k žádným zásadním změnám. Nadále budou platit i Evropské průkazy zdravotního pojištění vystavené britskými institucemi do data uvedeného na průkazu a čeští pojištěnci mohou využívat své Evropské průkazy zdravotního pojištění pro čerpání nezbytné péče během krátkodobého pobytu ve Spojeném království.

Podrobnější informace najdete na www.vzp.cz/brexit a www.kancelarzp.cz.