Rakovině prsu ročně podlehne 1 900 žen. VZP svým klientkám teď nově přidá na vyšetření 300 Kč

 1. 9. 2018 | Klub pevného zdraví, Výhody

V České republice je každý rok diagnostikována rakovina prsů 7 000 žen. Jde v současnosti o jeden z nejzávažnějších problémů, neboť na následky tohoto onemocnění zemře každý rok asi 1 900 českých žen, což je pro představu 34 ze 100 000 žen. Mezi příčinami úmrtí ve věkové kategorii 20-54 let zaujímá toto onemocnění první místo.

Hlavní možností boje s tímto onemocněním je včasná diagnostika pomocí mamografického či ultrazvukového vyšetření. Včasné odhalení malého nádoru zásadně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu.

Ženy, kterým už bylo 45 let, mají jednou za dva roky mamografické vyšetření hrazené zdravotní pojišťovnou. Těm, které tohoto věku ještě nedosáhly, ale už jim bylo 30 let, přispívá VZP nově od 1. září na preventivní vyšetření až 300 korun. Na preventivní vyšetření žena nepotřebuje doporučení od ošetřujícího lékaře. Jednoduše navštíví kterékoliv akreditované mamografické centrum, jejichž seznam je na MAMO.CZ: Seznam center v krajích, a tam lékař rozhodne, jaké vyšetření je pro ni nejvhodnější, zda mamografické nebo ultrazvukové. Navíc odborníci při prohlídce ženy naučí, jak si mají samy vyšetřovat prsa. Pro prevenci je totiž klíčové provádět samovyšetření pravidelně.

Mamografické či ultrazvukové vyšetření, které žena podstoupí, na místě zaplatí a s originálem platebního dokladu se pak nejpozději do 30. listopadu 2018 obrátí na VZP s žádostí o vyplacení příspěvku. Platební doklad nesmí být vystaven před datem 1. září 2018 a v den podání žádosti nesmí být starší než 3 měsíce od data vystavení. Při podání žádosti bude žena požádána o vyplnění anonymního dotazníku, který může odevzdat přímo zaměstnanci klientského pracoviště nebo vhodit do sběrného boxu.

Podrobné informace najdou zájemkyně o příspěvek v rubrice Výhody a příspěvky.