Prsy si nechá vzít třetina Češek se stejnou diagnózou jako Jolie

 14. 5. 2013 | Z médií

Preventivní odstranění prsů v tuzemsku není vzácnou operací. Ženy ji podstupují, aby odvrátily vznik zhoubného nádoru. "I malinký zhoubný nádor je schopný zakládat vzdálené metastázy, které se pak nedají úplně vyléčit," říká v rozhovoru pro IHNED.cz onkoložka Katarína Petráková.

Hollywoodská hvězda Angelina Jolie podstoupila preventivní operaci, při které si nechala odoperovat oba prsy. Jak herečka napsala v listu The New York Times, lékaři odhadli, že z 87 procent jednou onemocní rakovinou prsu. Je totiž nositelkou dědičné genetické mutace, která pravděpodobnost výskytu nádoru razantně zvyšuje.

Lékařka Katarína Petráková z Masarykova onkologického ústavu v Brně říká, že zhruba třetina žen, které mají tak vysoké riziko výskytu rakoviny jako Angelina Jolie, dobrovolně podstoupí preventivní operaci. Jinak celoživotně čelí velmi vysoké pravděpodobnosti, že se u nich objeví nádor, který už nemusí být plně léčitelný.

* Jak žena zjistí, jak je u ní vysoké riziko rakoviny prsu?

Existují na to tabulky, podle kterých se riziko dá určit. Záleží to hlavně na onemocnění příbuzných v rodině - matky, sestry, babičky, na věku nebo zda se objevil nádor například v kombinaci s onemocněním vaječníků. To všechno zvedá pravděpodobnost, že v rodině může být nějaká dědičná porucha genu. Dnes známe několik genů, které mohou zvyšovat riziko vzniku zhoubného nádoru prsu.

* Co dělat, když existuje vyšší pravděpodobnost takové genetické změny?

Pacientce se odebere krev a daný gen se  vyšetří. Jedná se hlavně o geny BRCA1, BRCA2 a p53. Pokud se najde  porucha, riziko nádoru prsu je celoživotně velmi vysoké, až kolem 80  procent. Tato porucha se může dědit. Pak se nabízí také testování  příbuzným.

* Jaké jsou možnosti při tak vysokém riziku výskytu nádoru?

Pokud se u zdravého člověka prokáže, že poruchu genu má, možností je preventivně odstranit prsní žlázu, aby nádor vůbec nevznikl. Jako náhrada se pak používá tuk například z oblasti břicha nebo silikon.

* Jak často se ženy u nás pro tuto operaci rozhodují?

U nás je mnoho žen, kterým byla prokázána porucha nějakého genu. Ženy mohou být pouze sledovány a každého půl roku mají vyšetření prsou. Cílem je objevit nádor včas, takže po následovné operaci může mít pacientka dobrou prognózu.

Nebo se žena rozhodne pro operaci, jako se rozhodla Angelina Jolie, a nechá si odstranit rizikový orgán. Záleží ale pouze na ženě, pro které řešení se rozhodne. U nás se pro preventivní operaci rozhodne asi třetina žen s takto vysokým rizikem vzniku nádoru. Není to vůbec neobvyklá operace.

* Proč se ženy pro preventivní operaci rozhodují?

Některé ženy raději chtějí mít svá prsa a podstoupí riziko, že nádor může vzniknout. Jiné do toho rizika nejdou, je to pro ně velký stres, a proto podstoupí takzvanou profylaktickou čili preventivní operaci.

V běžné populaci je riziko vzniku nádoru osm až 12 procent. U některých žen se však porucha vyšetřovaných genů nemusí prokázat, ale stejně mohou mít vysoké riziko vzniku nádoru prsu, třeba 40 procent. I takové ženy se občas rozhodnou operaci podstoupit. Viděly například svoji maminku, jak umřela na nádor prsu, a to je vede k operaci.

* Nestačí přistoupit k operaci, až když se nádor objeví?

Ve chvíli, kdy je zhoubný nádor v prsu, musí stejně dojít na operaci. Jenže i malinký zhoubný nádor je schopný zakládat vzdálené metastáze. Oddělí buňky, které můžou hned cirkulovat v krvi, ale my je nevidíme. Ty se mohou časem začít množit v kostech, plicích nebo játrech a založit tak další nádory. To se sice dá léčit, ale nedá se to úplně vyléčit. Pokud se ale prsní žláza odstraní, je to definitivně vyřešeno. Nádor nemá kde vzniknout a pacientka jím není ohrožena.

* Kdo genetická vyšetření podstupuje?

Genetické vyšetření si ženy nemohou samy naordinovat, rozhoduje o tom genetik. Takové vyšetření je náročné jak časově, tak finančně. Detailní vyšetření genů může stát třeba i desítky tisíc korun a trvá několik týdnů.  Pojišťovna ho hradí jen u určité indikace, o které rozhodne genetik.

* Jak velký je výskyt rakoviny prsu?

Počet případů za posledních 15 až 20 let stoupl na dvojnásobek. Dnes je šest tisíc nově zjištěných případů každý rok. Nejohroženější věková skupina je od 45 let výše, hlavně mezi 50 a 60 rokem. Těmto ženám se nabízí mamografie jednou za dva roky. Mohou samozřejmě onemocnět i mladé pacientky. Ženám, které mají kolem 30 let a mají zhoubný nádor prsu, se nabízí vyšetření genů. V tomto věku je velmi pravděpodobné, že za tím je genetická příčina.

VZP a rakovina prsu

50 000 ženám ročně hradí VZP vyšetření kvůli podezření na rakovinu.

5 800 pojištěnek VZP je ročně hospitalizováno kvůli rakovině prsu

1,3 miliardy jsou roční náklady VZP na léčbu spojenou s rakovinou prsu.

VZP hradí odstranění prsu pouze tehdy, pokud lékař-specialista indikuje takový zákrok ze zdravotních důvodů. V takovém případě pak VZP hradí i plastickou remodelaci prsu včetně implantátu.

Zdroj: iHNED.cz
Autor: Monika Ďuríčková