Protony bylo ozářeno 145 pacientů

 25. 11. 2014 | Z médií

Zdravotní pojišťovny dosud za protonové ozařování onkologických pacientů vydaly zhruba devadesát milionů korun. Dohadování o ceně pokračuje.

Za poslední dva roky se protonovou terapií na náklady zdravotních pojišťoven léčilo 145 tuzemských pacientů s rakovinou. Informace Lidovým novinám exkluzivně poskytly pojišťovny.

„Počty odpovídají poměrům i v jiných zemích, například ve Velké Británii. A zároveň odpovídají i reálné potřebě protonové léčby,“ vysvětluje Jiří Petera, předseda Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF).

Přední odborníci na radioterapii totiž stanovili okruh diagnóz, u nichž lze předpokládat lepší léčebný efekt tohoto typu ozařování než klasického. „Všechny žádosti o schválení protonové terapie byly indikovány a doporučeny k uhrazení některým z komplexních onkologických center,“ doplňuje mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Mario Böhme.

Nejvíce pacientů – padesát – poslala na ozařování supermoderní a nákladnou metodou Všeobecná zdravotní pojišťovna. Jen s malým odstupem ji následovala Vojenská pojišťovna, která jako jediná na trhu podepsala s protonovou klinikou smlouvu. Uvádí také nejnižší průměrnou cenu na případ, a to 400 tisíc korun. Částku zřejmě snižuje častější léčba rakoviny prostaty protony, která vyžaduje řádově menší dávku záření. Pojišťovna vojáků ale počet těchto diagnóz, jež nepatří mezi doporučené SROBF, neupřesnila.

Celkem vydaly pojišťovny na tuto léčbu částku kolem 90 milionů korun. Naprostá většina nemocných byla ozařována v pražské protonové klinice. Do konkurenčního mnichovského centra vedle VZP posílala pacienty jen Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV).

Mnichov je levnější Nyní by se ale poměry mohly změnit. Jak Lidové noviny informovaly již 7. listopadu, pražské centrum od října jednostranně zvedlo cenu za jedno ozáření z 26 tisíc korun na čtyřicet tisíc. U dětí ji PTC zvedlo až na 55 tisíc korun. „Takže u naposledy posuzované žádosti požaduje 2,1 milionu korun za celý cyklus u patnáctiletého dítěte s diagnózou nádoru v zadní jámě lební,“ upřesňuje mluvčí ZPMV Hana Kadečková. „Bude-li PTC trvat na těchto cenách, začne ZPMV opět jednat o ošetření jejích klientů v mnichovském centru,“ dodala.

Stejný postup volí i VZP. „Vrátili jsme šest posledních faktur za probíhající terapii. Jsme připraveni uhradit léčbu v ceně obvyklé, tedy 26 tisíc korun za frakci,“ uvádí ředitel VZP Zdeněk Kabátek. V Mnichově totiž léčí pacienty za paušální částku 19 600 eur, což je zhruba 550 tisíc korun. Spolu s náklady na dopravu, ubytování a tlumočníka se suma vyšplhá o asi 90 tisíc korun výše.

Spory o cenu Průměrná cena v Praze fakturovaná do konce září přesáhla sedm set tisíc korun. Jednotlivé částky se pohybují od 250 tisíc až přes milion korun podle počtu ozáření. Od října se ale faktury zdvojnásobily. „VZP měla od roku 2006 garantovány nejlepší cenové podmínky, které však opakovaně odmítala. Vlastním rozhodnutím se ocitla v pozici nesmluvního partnera. Přitom nic nebrání uzavření standardní smlouvy,“ uvedla mluvčí PTC Iva Taťounová.

Největší tuzemská pojišťovna nabídla klinice smlouvu s úhradou léčby do padesáti milionů korun ročně, jak ji pověřila její správní rada. Centrum ovšem na nabídku nepřistoupilo. Pojišťovnám přitom slibuje návrat k původním částkám, pokud s ním uzavřou smlouvu. Pravděpodobně ale za jiných podmínek. Původně PTC chtělo léčit ročně 1650 klientů VZP za miliardu korun.

Nyní zřejmě protonová klinika volí taktiku, jak rychle nashromáždit nějaké výdělky, ještě než začne platit novelizovaný seznam zdravotních výkonů, v němž jsou ohodnoceny všechny medicínské zákroky hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Podle návrhu ministerstva zdravotnictví, jenž má platit od července příštího roku, odpovídá hodnota jedné frakce zhruba dvaceti tisícům korun. Tato cena je tedy ještě níže, než původně pojišťovny protonovému centru platily.

Protonové centrum by nadto nemohlo za léčbu od nemocných s rakovinou ani inkasovat platby navíc. Nadstandardy, které to umožňovaly, totiž před rokem zrušil ústavní soud. „Podle platné legislativy nesmějí zdravotnická zařízení dovybírat žádné peníze za péči, která je hrazená zdravotními pojišťovnami,“ vysvětluje zdravotnický odborník Pavel Vepřek. PTC by tak mohlo léčit za soukromé peníze nemocných jen v případě, že nebude mít smlouvu s pojišťovnou.

Zdroj: Lidové noviny
Autor: Marcela Alföldi Šperkerová