Neřesti Čechů přijdou stát na miliardy

 13. 8. 2013 | Z médií

Astronomická částka, která šokovala i samotné odborníky: kvůli nezřízenému životu Čechů unikne ze státního rozpočtu každoročně půl bilionu korun. To je suma, která by pokryla roční náklady na starobní důchody – a ještě by zbylo.

Místo toho ale stát posílá peníze jinam: na likvidaci škod po kuřácích, obézních lidech a alkoholicích. Třeba minulý rok se za ně podle propočtů Státního zdravotního ústavu zaplatilo 520 miliard korun. „A to je ještě odhad velmi střízlivý,“ podotýká Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.

Peníze podle ní plynou hlavně na léčbu srdečních chorob, cukrovky nebo rakoviny. Tedy nemocí, které má na svědomí právě nezdravý životní styl.

Další miliardy ztrát vznikají kvůli tomu, že nemocní lidé nepracují, neplatí daně a pobírají sociální dávky. „Pokud se vynaložené peníze rozpočítají mezi obyvatelstvo celé země, každý pracující Čech „přichází“ o 700 tisíc korun ročně,“ přibližuje Nejedlá.

Tato suma do budoucna ještě poroste. Životní styl se totiž nemění, naopak náklady na léčbu civilizačních chorob kvapem rostou. Navíc řešení je v nedohlednu. Odborníci se totiž shodují, že Čechy převychovat jednoduše nelze.

Ukázkovým příkladem je současná hlava státu Miloš Zeman. Podle lékařů trpí cukrovkou, navíc doprovázenou onemocněním nervů v končetinách. Kouření ani alkoholu se přesto nevzdal. Cigaretu si o víkendu zapálil dokonce ve striktně nekuřácké České poštovně na vrcholu Sněžky. „Diabetik, který je ohrožený zužováním cév na periferii dolních končetin, kouřit nesmí. Hrozí vznik sněti a amputace končetiny,“ varuje přitom nepoučitelného prezidenta lékař František Chaloupka.

Podle ekonoma a člena bývalého poradního orgánu vlády NERV Miroslava Zámečníka smýšlí stejně jako Zeman celá řada Čechů. „Prosadit restrikce je nadlidský úkol,“ tvrdí.

Právě ekonom Zámečník přitom stál u několika pokusů, jak obrovské ztráty z rozpočtu utlumit. Nejprve vymyslel slevu na pojistném. „Nekuřáci zaplatí na pojistném daleko méně,“ představil svůj první plán v roce 2009. K tomu, jak odlišit kuřáka od nekuřáka, chtěl ekonom použít obyčejných krevních testů za tři stovky. „Zatímco cena jednoho takového testu jsou tři stovky, náklady na léčbu rakoviny nebo kardiovaskulárních chorob jsou u každého pacienta milionové,“ vysvětlil tehdy Zámečník. Loni to zkusil s dalším návrhem: chronicky nemocným, kteří budou „sekat latinu“ a dodržovat léčebný režim, chtěl odpustit placení u lékaře. Jenomže Zámečník zase narazil. U současného ministra zdravotnictví už to prý ani zkoušet nebude.

Přitom pokud by se některý z jeho plánů ujal a stát tím náklady na likvidaci škod z nezřízeného života snížil třeba jen o pět procent, mohl každý Čech uspořit kolem 32 tisíc korun ročně. Čtyřčlenné rodině by přibylo na účtu 128 tisíc korun a důchodci by si polepšili o 2700 korun měsíčně.

„Jenomže u nás to momentálně nejde. Bude to trvat nejméně jednu generaci, než se podobné návrhy ujmou,“ hodnotí dnes rezignovaně ekonom. Do té doby se podle něj budou Češi stále krátit o léta spokojeného života ve zdraví.

Podle propočtů Státního zdravotního ústavu totiž dnes každý Čech onemocní v průměrných 61 letech a posledních 17 let svého života protrpí s chorobami.

Plán: mladá generace už musí být zdravá

Další státy už mezitím opatření proti ztrátám zavádějí. Míří hlavně na mladou generaci.

Tasmánie uvažuje, že zakáže prodej tabákových výrobků všem mladým lidem narozeným po roce 2000. Chce, aby už byla nastupující generace plně nekuřácká.

V Austrálii zase zákonodárci zakázali kouřit v autě, ve kterém cestuje dítě mladší šestnácti let. V Lotyšsku přijali zákon, který nedovoluje kouřit v domácnostech obývaných dětmi.

A ve Francii jsou od loňského roku ve školách zakázány alespoň prodejní automaty na jídlo. Důvod: hamburgry z bílé mouky a sušenky nevyhovují požadavkům na zdravou stravu.

Existují ale i kuriózní opatření. „Například na Novém Zélandu odmítli prodloužit pracovní povolení Jihoafričanovi Albertu Buitenhuisovi, protože od roku 2007, kdy se do země přistěhoval, nebyl schopen zhubnout. Přestože shodil třicet kilogramů, stále váží 130 kilogramů,“ popisuje boj dalších států s rostoucími náklady na nemoci způsobené právě nezřízeným životem, alkoholem a cigaretami Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.

Zdroj: Lidové noviny
Autor: Veronika Rodriguez