Nedáváme miliony na úplatky klientům, ale na podporu jejich zdraví

17. 6. 2019

Benefity pro klienty VZP představuje náměstkyně ředitele VZP pro služby klientům Petra Pevná.

Ilustrační obrázek

Očkování proti spalničkám, klíšťové encefalitidě, žloutence… Příspěvky na sportovní aktivity, na screening Downova syndromu, na mamograf… Šest tisíc na bezlepkovou dietu, deset tisíc na nízkobílkovinnou die tu pro nemocné s metabolickými poruchami. To je jen zlomek výhod, které klientům nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

„Na rozdíl od některých jiných pojišťoven se snažíme, aby naše klientské příspěvky nefungovaly jako úplatek za to, že u nás klienti zůstanou nebo k nám přestoupí, ale aby byly smysluplným doplňkem prevence hrazené ze zdravotního pojištění,“ líčí strategii nejsilnější zdravotní pojišťovny Petra Pevná, náměstkyně ředitele VZP pro služby klientům.

Jako záměr to zní hezky, ale máte na to dost peněz?

Jako největší zdravotní pojišťovna vyplácíme každoročně suverénně nejvíce peněz klientům na ruku. Loni to bylo skoro 450 milionů korun. Každý klient, který měl zájem o čerpání příspěvku, si v průměru odnesl 848 korun. Letos je to ještě víc – ve fondu prevence, z něhož se příspěvky vyplácejí, je k dispozici dokonce přes 740 milionů.

O jaké příspěvky mají lidé největší zájem?

Dlouhodobě nejžádanější jsou ty na pohybové aktivity. Nově mohou například čerpat příspěvek na plavání do výše až 500 korun kojenci do věku 1 roku. Starší děti pak mohou žádat o příspěvek ve výši 500 korun na mimoškolní sportovní činnost a dalších 500 korun mohou dostat na sportovní aktivity organizované školou.

Dospělým přispívá VZP na pohyb také?

Samozřejmě, ti mohou získat až 500 korun, pokud předloží permanentku na sport za minimálně 1500 korun. Lidé starší 65 let žádné dlouhodobé permanentky předkládat nemusí. Vloni jsme našim klientům přispěli na pohybové aktivity téměř 148 milionů korun, celkem jsme vyhověli přes 300 tisícům žádostí.

Zmínila jste plavání pro kojence. Nabízíte letos ještě další novinky?

Pro novorozence s porodní váhou do 1,5 kila máme nový příspěvek až 2000 korun na speciální výživu. Od června nabízíme lidem ve věku od 25 do 50 let 500 korun na vakcínu proti spalničkám. Pro děti s vrozenými metabolickými poruchami jsme zavedli příspěvek až 10 tisíc na nízkobílkovinnou dietu. Loni na podzim jsme začali přispívat 300 korun ženám ve věku od 30 do 45 let na ultrazvukové nebo mamografické vyšetření prsu.

Měly ženy o příspěvek zájem?

I když byl v nabídce jen tři měsíce, využilo ho skoro 5 tisíc žen. Prevence rakoviny prsu je velmi důležitá, i proto přispíváme i letos. Od 45 let mají pak ženy nárok na mamografické vyšetření hrazené ze zdravotního pojištění.

Rakovina je pro lidi strašák, nabízíte jim příspěvek i na jiné preventivní aktivity související s nádory?

Řada vyšetření onkologické prevence je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Nad rámec toho ale přispíváme až 500 korun také na vyšetření kožních znamének dermatoskopem. Nejvíce onkologických pacientů VZP se léčí totiž právě s rakovinou kůže, přičemž její odhalení v raném stadiu má výrazný vliv na úspěšnost léčby.

Kromě pohybu a onkologické prevence cílí vaše benefity jakým směrem?

Velkou pozornost věnujeme očkování. Letos na ně máme připraveno až 130 milionů. Dětem na očkování proti meningokokovi typu B přispíváme až 2500 korun, proti žloutence pětistovku. Největší zájem je o očkování proti klíšťové encefalitidě – 114 tisíc lidí od nás loni na toto očkování dostalo 57 milionů.

Zavádíte i tady nějaké inovace?

Dětem do 1 roku přidáme až 500 korun na očkování proti rotavirům, klientům ve věku od 50 do 65 let stejnou částku na vakcínu proti pneumokokům, od června jsme zařadili příspěvek na očkování proti spalničkám pro lidi od 25 do 50 let… Kompletní nabídku najdou zájemci na internetu.

Zaregistroval jsem, že máte speciální příspěvky pro těhotné…

Ty jsme od letoška navýšili z jednoho na dva tisíce korun. Největší zájem mají nastávající maminky o preventivní vyšetření, které má u plodu vyloučit Downův syndrom. Dalšími oblíbenými benefity jsou příspěvky na pomůcky ke kojení nebo na dentální hygienu. Pozornost ale VZP nesměřuje jen k těhotným, speciální nabídku máme třeba i pro dárce krve. Jejich počet bychom rádi navýšili.

Co dárcům krve nabízíte?

Nově mohou čerpat až 2000 korun na rehabilitační aktivity, což je dvojnásobek oproti loňsku. Aby příspěvek dostali, musí absolvovat alespoň dva odběry za kalendářní rok.

Máte příspěvky i pro jiné specifické skupiny klientů?

Od roku 2008 přispíváme dětem, které musí držet bezlepkovou dietu. Od roku 2013 je to až 6000 korun ročně. Žádná jiná pojišťovna tolik nevyplácí. Zájem o příspěvek každoročně roste. Zatímco v roce 2013 jsme vyplatili 13,7 milionu korun, loni to bylo přes 31 milionů. Další skupinou nemocných, kteří mohou čerpat zvláštní benefity, jsou lidé s cukrovkou.

Co považujete za hlavní benefit, který VZP klientům nabízí?

Asi vás překvapím, ale lidé by si neměli pojišťovnu vybírat podle toho, jestli jim přispěje pár stovek, když jsou zdraví, ale jak se o ně postará, když jsou nemocní. A v tom VZP nemá konkurenci. Na zdravotní péči o klienty má připraveno nejvíce peněz ze všech pojišťoven, v průměru více než 31 tisíc korun na jednoho. Máme nejvíce smluvních partnerů, tedy naši klienti mají jistotu, že jim hrazenou péči poskytne téměř každý praktický lékař nebo specialista. Navíc máme i nejvíc poboček, takže za námi nikdo nemusí jezdit přes půl kraje. To jsou hlavní benefity, s nimiž mohou naši klienti počítat.

Václav Pergl