Lékaře nenaklonujeme, říká šéf VZP Kabátek
8. 1. 2024 | Z médií
Nemocnicím chybějí lékaři. Bez nich hrozí, že nemocnice omezí péči, nebo budou dál vyžadovat nezákonné množství přesčasů. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek má ale jasno: „Zákon dodržet musí a lékaře nenaklonujeme. Nemocnice čekají změny. Pokud nezreformujeme systém, problém nevyřešíme.“
Jaká je nyní situace nemocnic?
Najely na běžný provoz. Mají podmínky, aby zajistily péči v plném rozsahu. To byl náš zájem, když jsme vstoupili do jednání mezi ministerstvem, lékaři i odbory a nabídli další peníze. Brzy začneme se všemi partnery podepisovat dodatky k úhradové vyhlášce, díky nimž dostanou zdravotníci přidáno téměř deset miliard. Nemám signály, že by s tím měl být problém.
Mnozí ředitelé tvrdí, že nemohou zajistit stejný objem péče, aniž by porušili zákoník práce, nebo přijali větší počet lékařů.
Zákon dodržet musí. A lékaře nenaklonujeme, takže všechny nemocnice jich asi nenajdou dost. Je na vedení, jak si poradí. Kdo omezí péči, pozná to na penězích. Pokud bude méně výkonů, než je nasmlouváno, zkrátíme platby a budeme se ptát, zda je zařízení schopné dostát svým závazkům, nebo ne. Jisté je, že pokud nezreformujeme systém, problém nevyřešíme.
Směřujete k rušení zařízení?
Ne k zavírání nemocnic, ale spíš ke změně struktury a formy poskytované péče. I protest mladých lékařů ukázal, že změny jsou nutné. Odborníci se shodují, že lze ubrat akutní péče, jejíž potřeba mírně klesá. Pacienti dnes tráví na lůžku méně času než dříve. Naopak potřebujeme více následné péče. Populace stárne a potřeba péče o seniory stále roste. Zařízení, která bojují s nízkou obložností a nedostatkem lékařů se mohou zaměřit na následnou péči. Nebo na akutní, ale jen na ambulantní, nebo na jednodušší operace v režimu jednodenní chirurgie. Tam nemusí lékaři pracovat v noci a o víkendech.
Kdo rozhodne o tom, která nemocnice se změní a jak?
Jedině vlastníci či zřizovatelé nemocnic. My o tom s nimi už jednáme a budeme i v následujících měsících. Na konci roku vyprší rámcové smlouvy VZP se všemi nemocnicemi. A do ledna 2025 musí být jasno, jak by měly vypadat nové. Změna bude výsledkem jednání, ne našeho rozhodnutí. My jen nabízíme nové modely fungování.
Mají problémová zařízení jiné šance udržet si akutní lůžka?
Je na vedení každého zařízení i oddělení, aby zracionalizovalo péči. Lze zavést směnný provoz, efektivněji využívat lékaře i operační sály. U nás se plánované zákroky dělají hlavně na ranní směně. Při návštěvě velké nemocnice ve Španělsku jsem viděl, že i večer běžně využívají třetinu sálů k plánovaným operacím. Efektivněji by měly nemocnice využívat i drahé přístroje. Zařízení mohou spolupracovat a o péči se dělit, nemusejí všichni dělat všechno.
Ivana Lesková
Mladá fronta DNES