Kosti budou vyšetřovat i gynekologové

 28. 3. 2023 | Z médií

Až 800 tisíc lidí v zemi trpí řídnutím kostí, ale mnozí se neléčí, protože o své osteoporóze nevědí. V Česku je totiž málo specialistů na léčbu kostí a především nedostatek denzitometrů – přístrojů na měření hustoty kostí. To se ale změní.

Brzy totiž stav kostí začnou vyšetřovat i praktičtí lékaři či gynekologové, kteří si pořídí denzitometr. Podpoří je v tom Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která 1. dubna spustí nový plošný screeningový program a začne lékařům hradit nové výkony.

„Osteoporóza je jednou z nejčastějších metabolických chorob. Její výskyt stále stoupá. Řídké kosti se snadněji lámou,“ popisuje Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči. „Každá druhá žena a každý pátý muž nad 50 let utrpí osteoporotickou zlomeninu. Pro starší ročníky to často znamená vážné komplikace včetně vysoké úmrtnosti,“ dodává Bodnár.

Podle lékařů je u nás diagnostika a léčba nemoci výrazně obtížněji dostupná než v ostatních zemích Evropské unie. Lépe jsou na tom třeba i Bulharsko či Rumunsko.

Odborných pracovišť je v Česku jen kolem 90. Řada lidí se tak na vyšetření dostává až v pozdním stadiu osteoporózy. A právě to chce změnit program VZP. Praktiční lékaři a gynekologové budou preventivně sledovat ženy po ukončení menstruace a muže nad 65 let.

Nejdříve s pacienty sepíšou dotazník a v případě potíží indikují vyšetření. U žen od 60 let a u mužů od 70 let budou co dva roky provádět preventivně denzitometrická vyšetření ve své ambulanci, nebo pacienty pošlou ke kolegům.

„Naším cílem je do roku 2026 zapojit do screeningového programu alespoň polovinu poskytovatelů primární péče, a rozšířit tak síť pracovišť s celotělovým kostním denzitometrem na 160,“ uvádí Jan Bodnár. Prevenci osteoporózy různě podporují i jiné pojišťovny, Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR se chce ke screeningu brzy přidat.

Novinku proberou i lékaři na kongresu primární péče, který začíná právě dnes v Praze. „Až 80 procent pacientů s osteoporózou nedostává léčbu, protože chybí pracoviště, kde by mohli být vyšetřeni. Do roku 2030 by měly být k dispozici další desítky denzitometrů v ambulancích proškolených praktických lékařů či gynekologů,“ potvrdil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Autorka: Ivana Lesková, Mladá fronta DNES