Kabátek: K malé regionální nemocnici přistupujeme stejně jako k fakultní

 26. 3. 2024 | Z médií

Pokud vznikne díky restrukturalizaci sítě nemocnic úspora, můžeme ji použít na lepší úhrady pro ty, kteří v síti zůstanou, říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Uvedl jste, že za podstatnou cestu k efektivitě považujete tvorbu sítě poskytovatelů zdravotních služeb. Důležitější než pravidla pro jednání o cenách. Jak to myslíte?

Pokud by se nám podařilo nalézt optimální strukturu ve všech segmentech, se kterými jednáme o cenách, měli bychom mnohem volnější ruce, abychom jim nabídli významnější růst. Když se podaří změnit síť nemocnic, vznikne úspora, a tu chci použít k lepšímu honorování těch, kteří v síti zůstanou. Ostatní mohou hrát jinou roli – následná péče, rehabilitační péče, jednodenní péče, snížit provozní náklady a zůstat ekonomicky rentabilní. To je princip, který prosazuji. Ne rušit ani škrtat, ale nabízet alternativní způsob fungování.

Zmínil jste také, že pro úspěch restrukturalizace je nutná podpora politiků a zřizovatelů. Máte ji?

Cítím větší podporu než před šesti lety, kdy jsme se o restrukturalizaci snažili poprvé. Máme korektní spolupráci s ministerstvem zdravotnictví i s některými hejtmany, bavíme se i s privátními vlastníky. Myslím, že naše nabídka je výhodná pro obě strany: Zůstaňte ekonomicky profitabilní ve prospěch klienta a ve prospěch systému. Když to zjednoduším, nemusí všude fungovat plnohodnotná chirurgie. V některé lokalitě může potřeby pacientů saturovat jednodenní chirurgie, a přitom být urgentní příjem a plnohodnotná chirurgie v dosahu jinde.

Když říkáte, že máte korektní spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, jednáte s ním i jako se zřizovatelem nemocnic? I v síti fakultních nemocnic jsou rezervy v efektivitě.

Tím, že v naší správní radě sedí deset členů za ministerstvo zdravotnictví, jsem s nimi v kontaktu prakticky každý měsíc. V současné době jednáme také s některými řediteli velkých fakultních nemocnic a předkládáme jim úplně stejné nabídky jako regionálním nemocnicím. Často poslouchám výzvu: začněte v Praze, je tam pět nemocnic. My ale i s nimi jednáme. Přinejmenším z několika fakultních nemocnic máme pozitivní reakce a někteří ředitelé jsou ochotni s námi jednat o změnách.

A ministerstvo zdravotnictví s tím bude souhlasit?

Ministerstvo zdravotnictví je zřizovatel a bez toho, aby znalo naše záměry a cíle, by to fungovat nemohlo. Nebudeme realizovat nic, co by bylo v rozporu s názorem zřizovatelů a vlastníků nemocnic, včetně ministerstva zdravotnictví. Myslím, že hledání shody je důležité.

Co vám reálně brání vystupovat sebevědoměji?

Celá řada politiků i někteří ředitelé pojišťoven v minulosti vystupovali sebevědomě a nikam to nevedlo. Jsem zastáncem dohod o změně. Diktát vede jen k zesílení odporu.

Nepovede to ale k tomu, že se změny budou dělat jen u malých nemocnic, které nemají tak silnou vyjednávací pozici?

Nebudeme přistupovat jinak k nemocnici v Boskovicích a k velké fakultní nemocnici. Ke všem budeme přistupovat stejně. Budeme je upozorňovat, že když nezmění strukturu služeb tak, aby odpovídala naší objednávce, povede to u nich k ekonomickým problémům. Každý rozumný zřizovatel dříve nebo později dospěje k závěru, že je lepší využít nabídky pojišťovny a být profitabilní než být ve ztrátě.

Zdroj: Medical Tribune