Co žádá občan podpisem petice za protonové centrum?

 27. 5. 2013 | Z médií

Zamyšlení nad aktivitami pražského Protonového centra přineslo číslo 11 Zdravotnických novin vydávaných společností Ambit Media.

NÁZOR

Strach ze závažného nebo dokonce smrtelného onemocnění je přirozenou součástí lidské psychiky a jeho propagandistické zneužití je samozřejmě vysoce nemravné, ať už je cíl této propagandy předestřen jako sebevznešenější. Bohužel se tak ale děje -například není to tak dávno, co byl prostý občan vyděšen sdělením „Náš exodus, váš exitus“. Nyní se zase dozvídá, že na pražské Bulovce stojí protonový zářič, který nejpřesněji a nejšetrněji vyhání rakovinu z těla, nicméně stát a zdravotní pojišťovny - zejména ta všeobecná - jeho využívání prostým občanstvem blokují.

Strohá faktografie...

Firma Proton Therapy Center Czech, s. r. o. (PTCC), uvedením do chodu první z celkem pěti plánovaných ozařoven zahájila v prosinci 2012 provoz privátního zdravotnického zařízení Proton Therapy Center (PTC). Vzápětí oznámila, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s ní odmítá uzavřít smlouvu o poskytování a úhradě zdravotní péče, přestože již 26. dubna 2006 k tomu byla mezi jejím jednatelem Václavem Laštovkou a tehdejším nuceným správcem VZP a náměstkem ministra zdravotnictví MUDr. Antonínem Pečenkou podepsána smlouva o smlouvě budoucí. Parametry byly stanoveny tak, že budoucí smlouva bude uzavřena na 15 let a VZP z ní vznikne povinnost hradit PTCC péči systémem protonové terapie za minimálně 1650 nemocných v kalendářním roce, v ceně nejméně 26 tisíc korun za jeden ozařovací den. Protože průměrný počet ozařovacích dnů na pacienta činí 22 až 25 dnů, dosáhly by minimální závazky VZP vůči PTCC částky vyšší než 1 miliarda korun ročně. Pojišťovna tuto předběžnou smlouvu právně rozporuje a dokonce v této souvislosti podala Krajskému státnímu zastupitelství v Praze oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu.

... a „duchovní“ nadstavba

Scénáristé současné mediální kampaně za protonové centrum opět v pozadí své argumentace rozestírají nad prostým občanem „opar“ hrozby smrti. Jak jinak vnímat například článek v deníku Právo z 15. května „Běžné ozařování by jí spálilo plíce. Šanci žít jí daly protony“, v němž se mj. píše: „Jedinou nadějí bylo protonové ozařování. Když se pojišťovna k úhradě nevyjádřila, protonové centrum ji léčilo za své prostředky. Žákyně 9. třídy v pondělí podstoupila poslední ze 14 frakcí ozařování v protonovém centru v areálu pražské Nemocnice Na Bulovce a svůj boj s nádorem, který jí na konci října objevili v mezihrudí motolští lékaři, zdá se, vyhrála. Kdyby čekala na vyjádření pojišťovny ministerstva vnitra, nedočkala by se, protože ta se totiž k léčbě své klientky dosud nevyjádřila.“ Mimochodem, deník Blesk následně zveřejnil materiál o tomtéž případu pod ještě sugestivnějším titulkem „Dianu (14) zachránily protony: Kdyby čekala na pojišťovnu, rakovina ji mohla zabít“. Web novinky.cz zase přinesl článek o sedmačtyřicetileté ženě „Celoživotní boj s nádory: Paní Ince pomohla až speciální protonová léčba“. Bylo by možné jmenovat řadu dalších současných mediálních počinů, které prostému občanu vkládají do povědomí happy endy v podobě život zachraňujícího zásahu protonových paprsků. S echem „Zlému státu a zlým zdravotním pojišťovnám navzdory!“ Souběžně petice iniciativy Hlas pro život prostého občana oslovuje mj. takovýmito větami: „My, občané České republiky, žádáme, abychom mohli tak jako ostatní obyvatelé zemí Evropské unie využívat nejmodernější zařízení pro léčbu rakoviny.“ Nebo: „Dnes, kdy v České republice existuje špičkové centrum léčby rakoviny, je paradoxní, že ho využívají zahraniční pacienti a pro české pacienty je tato bezpečnější a účinnější léčba nedostupná. Důvodem jsou restrikce a průtahy ze strany ministerstva zdravotnictví a VZP.“ Pointa petice je ale evidentně vložena do věty poslední: „Žádáme proto, aby byla léčba prostřednictvím protonového centra v Praze na Bulovce neprodleně zařazena do systému veřejného zdravotního pojištění ČR, které si na základě zákonných povinností platíme.“ A pokud by to prostý občan chtěl mít v „politickém balení“, nechť použije blog iniciátora petice Františka Matějky: „Zdravotnický systém ve spojení se strachem o zdraví je stálým zdrojem peněz pro státní, krajské a městské nemocnice a specializovaná oddělení pro léčbu rakoviny. Pro ty organizace, které jsou ovládány politiky a skrze které mohou získávat své politické body před volbami. A teď se tu najednou objeví zařízení, které je prostě lepší, nákladově co do výkonu srovnatelné, ale soukromé, tedy bez možnosti být jimi ovládáno. Soukromý podnik, který léčí a neudržuje si pacienty jako stálý příjmů. To je protonové centrum v Praze, cíl dehonestující kampaně ministra Hegera a systému veřejné zdravotní daně.“

Údaje, jež je dobré znát

„Chtěl bych nejprve říci, že proti rozvoji léčby protonovými paprsky nic nenamítám, neboť ji přijímám jako možný krok kupředu v rámci oboru onkologie i jako možný pokrok v péči o některé typy onkologických onemocnění. Ovšem pokrok je nutno posuzovat jak v optice medicínské, tak z hlediska cost benefit; peníze ve veřejném zdravotním pojištění nejsou nekonečné, což platí ještě více nyní, v době hospodářské recese,“ napsal 21. února 2013 ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc, v dopisu ředitelům nemocnic s komplexními onkologickými centry. Ministr apeluje na odborný a odpovědný přístup onkologů, neboť, jak v dalším textu dopisu uvádí, „případný indikační boom protonové terapie by mohl poškodit onkologické pacienty, protože by došlo ke snížení disponibilních prostředků určených na léčbu nádorových onemocnění.“ O dehonestující kampani ministra Hegera tedy určitě mluvit nelze. Občan, který uvažuje o podepsání iniciativy Hlas pro život, by určitě měl znát i další fakta - například, že odborníci předpokládají indikaci terapie protonovým ozařováním cca u 10 až 15 procent onkologicky nemocných, že všem pacientům, kterým tuto léčbu doporučí některé z komplexních onkologických center, ji VZP i další zdravotní pojišťovny vždy uhradí (vesměs ji nyní zajišťují v zahraničí - především v SRN, kde je úhrada oproti pražskému centru levnější v řádu statisíců korun).

Možná si pak prostý občan položí otázku, zda podpisem petice iniciativy Hlas pro život není de facto jen zapojován do úsilí majitelů pražského privátního zdravotnického zařízení Proton Therapy Center o rychlý návrat více než čtyřmiliardové investice.

Zdroj: Zdravotnické noviny