10 důvodů, proč pojistit letní pohodu

 31. 5. 2013 | Z médií

Během roku se nejvíce těšíme na dovolenou, kdy si odpočineme, užijeme legraci a z nádherných zážitků s rodinou potom čerpáme energii po zbytek roku. Ať už vyrážíte do hor, k moři, na kola, nebo za pamětihodnostmi, vždy mějte uzavřeno cestovní pojištění, píše v časopisu Maminka Petr Gola.

Přestože jej někteří občané považují za zbytečný výdaj, není tomu tak. I na pohodové nenáročné dovolené se můžeme dostat do situace, kdy nás cestovní pojištění „zachrání“. Bez něj by neměli na dovolenou vyrážet rodiny s dětmi, občané cestující za adrenalinovými zážitky, občané se zdravotními problémy nebo ti, kteří se chystají do vzdálenějších destinací. Cestovní pojištění lze sjednat již na jeden den nebo jeden celý rok. Je dobrou volbou i při krátkodobé cestě, tzv. na otočku.

Podívejme se na deset důvodů, proč ho uzavřít.

1. Máme nárok na nezbytnou péči

V členských zemích EU máme právo na poskytnutí lékařsky nezbytné zdravotní péče jako místní občané, jak vyplývá z legislativy EU. V žádném případě se tedy nejedná o zdravotní péči, za kterou občan vycestoval, ale o lékařskou péči, která je mu poskytnuta, aby se nemusel vracet z dovolené předčasně domů. Při pobytu v zahraničí máme u sebe identifikační kartu, nikdy však nevíme, kdy budeme lékařskou péči potřebovat. Přestože si uzavřeme cestovní pojištění, tak je v případě zájezdu do vzdálenějších zemí vhodné před odjezdem navštívit našeho lékaře a především zubaře. Vždy cestujeme s dostatkem léků, protože s jejich zajištěním může být v cizině problém.

2. Evropský průkaz zdravotního pojištění nemusí stačit

K uplatnění práva na čerpání lékařsky nezbytné zdravotní péče v členských zemích Evropské unie je potřeba se prokázat plastovým Evropským průkazem zdravotního pojištění. Pojištěnci tento doklad vystavuje jeho zdravotní pojišťovna. Je nutné předložit jej přímo u lékaře či v nemocnici. V EU a dalších zemích (Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a na základě zvláštní smlouvy i v Chorvatsku) se však musí zdravotní péče čerpat pouze ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. V některých případech pak může být značně problematické a stresující hledat nějaké takové.

U soukromých institucí si musí každý zaplatit za zdravotní péči sám, v případě uzavření soukromého cestovního pojištění však nikoli. Při čerpání zdravotní péče v zahraničí bez vlastního komerčního cestovního pojištění v soukromé instituci dostane pojištěnec od své zdravotní pojišťovny po návratu domů pouze částku stanovenou pro úhradu takové péče na území České republiky. Lékařská péče v zahraničí může být přitom výrazně dražší.

3. Spoluúčast je vysoká

Ani v členských zemích EU není zdravotní péče zadarmo. Je zavedena míra spoluúčasti, která se liší stát od státu. Výše spoluúčasti činí v mnoha zemích EU více než 20 % a je výrazně vyšší než v Česku.

Při čerpání zdravotní péče bez vlastního komerčního cestovního pojištění je potřeba počítat s tím, že je nutné uhradit spoluúčast jako ostatní občané. Samotná platba spoluúčasti může znamenat značné komplikace a vysoké finanční výdaje. S vlastním komerčním pojištěním je jedno, kde budeme ošetřeni, zdali ve veřejném nebo soukromém lékařském zařízení. Rovněž spoluúčast je z komerčního pojištění uhrazena. Nezapomínejte proto na ni a o všech detailech se na pobočce pojišťovny, kterou zvolíte, pečlivě informujte.

4. Veřejná péče nemusí být dostatečná

Mimo členské země EU je vlastní cestovní pojištění naprostou nutností, jezdit do vzdálenějších zemí bez cestovního pojištění není vůbec rozumné.

I v členských zemích EU, kde platí Evropský průkaz zdravotního pojištění, je vlastní pojištění správnou volbou.

Nárok na zdravotní péči s Evropským průkazem zdravotního pojištění máme totiž pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních. Taková lékařská péče může být v některých lokalitách nedostatečná a není rovněž zadarmo, neboť je nutné uhradit míru spoluúčasti.

5. Smlouvu přizpůsobíme svým požadavkům

Cestovní pojištění lze uzavřít v pojišťovně nebo zdravotní pojišťovně. Jeho výběr je velmi důležitý. Ať už se jedná o volbu instituce, kde ho budeme uzavírat, nebo o tarif. Cestovní pojištění je totiž nutné přizpůsobit našim požadavkům a druhu dovolené. Jinou ochranu budeme požadovat, když pojedeme na lyže nebo horská kola nebo když pojedeme na dovolenou za místními historickými památkami. Rovněž je rozdíl, zda budeme dovolenou trávit v Evropě nebo třeba v Asii. Cestovní pojištění by mělo odpovídat druhu naší dovolené. Šetření není namístě, protože pojištění nenadálé události závisí především na zvoleném tarifu. Ve smlouvě lze uzavřít současně ještě například pojištění osobních věcí, pojištění odpovědnosti za škodu nebo úrazové pojištění, což je velmi užitečné. Kromě toho můžete pojistit cizí majetek proti tomu, kdyby jej náhodou rozbily vaše děti, což se v případě, že jsou akčnější, může hodit.

6. Asistenční služba a převoz nemocného zpět do ČR

Při uzavření cestovního pojištění mají klienti nárok na asistenční službu po dobu 24 hodin denně a v češtině. V kritických a nepříjemných situacích je asistenční služba velmi účinnou pomocí. Při stresu a neznalosti cizího jazyka pomůže nepříjemnou situaci zvládnout. Kromě asistenční služby nabízí cestovní pojištění i převoz nemocného zpět do ČR, v případě smrti pak jeho ostatků. Jedná se o finančně nákladné transakce, které by bez cestovního pojištění znamenaly velkou ránu pro rodinný rozpočet. Není namístě strašit, předvídat možná rizika byste ale měla.

7. Čerpáme slevu

Většina institucí zabývajících se cestovním pojištěním nabízí slevy pro své klienty. Rozhodně se však nevyplácí šetřit na tarifu cestovního pojištění. Pokud chceme stoprocentní jistotu, tak volíme tarif odpovídající typu rodinné dovolené. Současně si však dobře prostudujeme uzavřené podmínky a smluvní ujednání jako u každé smlouvy. Za cestovní pojištění není potřeba utrácet zbytečně více, v žádném případě však méně. Kolik zaplatíte, závisí nejenom na délce pojištění, místě pobytu a zvoleném pojistném limitu, ale také na instituci, u které se pojistíte.

8. Rodiny s dětmi mají jistotu

Právě ony chtějí mít během dovolené klid. Správně nastavené cestovní pojištění přináší jistotu, že v případě nenadálé události, například úrazu dětí, budeme mít dostatečnou pojistnou ochranu. Rodiče s malými potomky vědí, že ke zranění může dojít během chvilky kdekoli, i při lenošení u moře. Cestovní pojištění jim pak nabízí vzhledem k asistenční službě potřebný pocit bezpečí, že budou vědět, jak mají postupovat. Správně zvolený tarif u cestovního pojištění zase ušetří peníze.

9. Cestovní pojištění není drahé

V porovnání s pocitem bezpečí a klidu rozhodně není drahé. Zvláště, když vedle sebe postavíme cenu dovolené a výdaje za cestovní pojištění. Je však potřeba vědět, že každá smlouva je jiná. Proto je vhodné velmi dobře znát naše práva a nároky vyplývající z naší smlouvy. V případě nejasnosti se nebát pracovníka pojišťovny zeptat a nechat si poradit.

10. Lze ho uzavřít přes internet

Cestovní pojištění je dnes možné uzavřít díky internetu dokonce také on-line. Občané mající málo času se tak nemohou vymlouvat, že neuzavřeli pojištění, protože jednoduše neměli možnost se osobně do pojišťovny dostavit. Na internetu lze také jednotlivá cestovní pojištění mezi sebou snadno porovnat a vybrat následně variantu, která naší rodině nejvíce vyhovuje.

Zdroj: Maminka
Autor: Petr Gola