Výsledky vyhledávání

Pro dotaz "hpv" nalezeno 12 výsledků

Žádala jsem o příspěvek na očkování proti papilomavirům pro čtrnáctiletou dceru, ale prý ho dostat nemůžeme. Šlo o druhou dávku vakcíny a u lékaře jsme na ni doplácely, stejně jako na první, kterou dostala ještě ve třinácti. Myslela jsem, že když už jí teď bylo 14 let, příspěvek dostaneme.

Všechny příspěvky na očkování, které VZP nabízí, jsou poskytovány pouze na ta očkování, která si klient zaplatí v plné výši sám. Tedy na ta, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění (např. klíšťová encefalitida), nebo danému klientovi hrazena být nemohou, protože nespadá do stanovených skupin, které očkování hrazené mají (např. u HPV třináctiletí).

Příspěvek se neposkytuje na případný doplatek na vakcínu, který klient platí, pokud si u hrazených nepovinných očkování vybere vakcínu jinou než tu, která je – jako ekonomicky nejméně náročná – stanovena jako hrazená. Příspěvek nemůže získat ani klient, který měl nárok na hrazené očkování, ale z nějakého důvodu si ho celé zaplatil sám.

Očkování proti lidským papilomavirům (HPV) je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění dívkám i chlapcům, jestliže bylo zahájeno ve věku třinácti let (podle zákona od dovršení 13. roku do dovršení 14. roku, tj. ode dne 13. narozenin do dne před 14. narozeninami). Provádí se dvěma dávkami s odstupem 6 měsíců, takže druhou dávku může dítě dostat až ve věku 14 let. I v tom případě bude pojišťovnou hrazena jak vakcína, tak její aplikace.

Očkovací látka je hrazená do výše ekonomicky nejméně nákladné varianty. Tou je vakcína Cervarix, která je tedy plně hrazena. K dispozici jsou dále vakcíny Gardasil nebo Gardasil 9. U nich si klienti musí doplatit rozdíl v ceně; aplikaci vakcíny pojišťovna hradí vždy. Pokud jste pro svou 13letou dceru vybrali jinou vakcínu než Cervarix a doplácíte při každé aplikaci rozdíl v ceně vakcíny, nemůžete na tento doplatek dostat příspěvek, i když nyní dcera nyní splňuje věkový limit stanovený pro poskytnutí příspěvku z fondu prevence na očkování proti HPV.

Příspěvek na očkování proti HPV mohou získat jen klienti, kteří se rozhodnou pro toto očkování až ve věku od 14 do 18 let, kdy už ho nemohou mít hrazené ze zdravotního pojištění a vakcínu (kteroukoli ze tří uvedených) i její aplikaci si tedy platí v plné výši sami. Proto je také podmínkou přiložit k žádosti o tento příspěvek čestné prohlášení, že očkování není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Pro příspěvek na očkování proti HPV je stanovena jako maximální částka 1 000 Kč (bez ohledu na reálně zaplacenou částku). Připomínáme také, že o příspěvek na očkování proti vybranému jednomu infekčnímu onemocnění je možno v roce 2019 žádat jen 1x. Žádost je třeba podat do 30. 11., spolu s dokladem o nákupu očkovací látky (nesmí být starší než 3 měsíce) a dokladem o provedení očkování.

Více informací o všech příspěvcích z fondu prevence a podmínkách jejich čerpání najdete na www.vzp.cz/vyhody.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Nechat očkovat proti lidským papilomavirům nejen děvčata, ale i chlapce – to je doporučení odborníků z HPV College, jak zlepšit prevenci. Vakcína totiž nejenže zabrání muži, aby se stal přenašečem, ale hlavně ho ochrání před dalšími druhy rakoviny, které papilomaviry působí. Problém ovšem je, že má jen málokterý praktický lékař pro děti a dorost o efektu očkování větší povědomí. Proto odborníci v čele s předsedou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jaroslavem Blahošem podepsali výzvu podporující informovanost jak mezi lékaři, tak mezi laiky.

„Celkový počet úmrtí na rakovinu děložního čípku za rok se pohybuje kolem čtyř stovek – to je jedna žena každých 20 hodin. V zemích západní Evropy mají výskyt této nemoci výrazně nižší. Ne proto, že … více

Mimořádný očkovací program VZP zatím zaujal stovky zájemců.

Volání odborníků po tom, aby proti rakovině způsobené lidskými papilomaviry (tzv. HPV) byli kromě dívek běžně očkováni i chlapci, se letos rozhodla alespoň částečně vyslyšet Všeobecná zdravotní pojišťovna. Od podzimu spustila mimořádný očkovací program, ve kterém chlapcům ve věku 11 až 13 let nabízí příspěvek 2 000 korun na vakcínu Silgard. Zájemci o tuto nabídku mají teď ovšem čas už jen poslední měsíc, aby se do programu zapojili – do konce roku si musí vyzvednout voucher a nechat si aplikovat první ze dvou dávek. Doposud tuto možnost využilo kolem 200 zájemců.

HPV patří mezi nejčastější sexuálně přenášené infekce. U žen způsobuje rakovinu děložního čípku, rakovinu vulvy či vaginy. U mužů pak vyvolává rakovinu penisu a u obou pohlaví rakovinu análního … více

Nově mohou získat příspěvek na vakcínu proti infekci HPV i chlapci.

Více než dva a půl tisíce dívek využilo do konce září nabídku VZP a vyzvedlo si příspěvek 2 700 korun na očkování proti rakovině děložního hrdla. Jde o děvčata, která těsně nesplňovala věkový limit, když bylo předloni zavedeno hrazení uvedeného očkování z veřejného zdravotního pojištění. Nebýt mimořádného příspěvku od VZP, musely by si proto vakcínu zaplatit samy, nebo riskovat onemocnění.

Nabídka VZP platila od loňského listopadu a trvala do letošního 30. září. Týkala se dívek, které se narodily v období od 1. 1. 1997 do 31. 3. 1998. Právě ony nebyly zachyceny plošným očkováním proti … více

Na vakcínu proti HPV přidala pojišťovna klientkám 4,5 milionu korun.

Když se předloni začalo hradit z veřejného zdravotního pojištění očkování proti rakovině děložního hrdla, měly čerstvě čtrnáctileté dívky smůlu. Očkování hrazené pojišťovnami se totiž vztahuje jen na děvčata ve věku mezi 13 a 14 lety. VZP se nicméně rozhodla tuto nerovnost napravit: starším dívkám nabídla příspěvek až 2 700 korun a ve spolupráci se společností GSK navíc i slevu na očkovací látku Cervarix. Od loňského listopadu doposud už tento příspěvek využilo více než 1 600 mladých klientek a VZP jim vyplatila 4,5 milionu korun.

Rakovina děložního hrdla bývá v celosvětovém pohledu druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen mladších 45 let. Existuje více než 100 typů lidských papilomavirů (HPV), z nichž asi 40 se šíří pohlavní … více

O mimořádně výhodnou nabídku očkování proti rakovině děložního hrdla, kterou VZP nabízí svým klientkám už deset týdnů, projevilo do poloviny ledna zájem 2 186 dívek. Mimořádný očkovací program, ve kterém by pojištěnky VZP měly za kompletní nákup vakcíny zaplatit zhruba 180 korun, zatímco obvyklá prodejní cena přesahuje 5 tisíc korun, nadále pokračuje. Pro splnění podmínek programu by ovšem první dávka přípravku Cervarix měla být aplikována nejpozději do konce února.

VZP mimořádný očkovací program zahájila v listopadu 2013. Teď na něj upozorňuje jednak v souvislosti s právě probíhajícím Evropským týdnem prevence proti rakovině děložního čípku, a pak také proto, ž … více

O virech HPV se mluví zejména v souvislosti s rakovinou děložního hrdla. Většina evropských zemí, včetně České republiky, má proto program, ve kterém hradí dívkám očkování proti této nemoci. Stále více se však ukazuje, že HPV viry jsou nebezpečné i pro muže. Mohou u nich totiž vyvolávat např. rakovinu análního otvoru, genitální bradavice, či třeba nádory penisu, hlavy a krku. VZP se proto rozhodla, že chlapcům ve věku 11 až 13 let nabídne příspěvek 2 000 korun na vakcínu Silgard.

S HPV viry se setká během života 80 % lidí. Většina HPV infekcí sama odezní, některé však mohou vést ke vzniku závažných onemocnění. Celosvětově je HPV příčinou 5 % všech onkologických onemocnění. Př … více