Kolonoskopie

Co to je to vlastně kolonoskopie?

VyšetřeníKolonoskopie je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda. Lékaři umožňuje prohlédnout dolní část trávicí trubice. Konkrétně se jedná a konečník a tlusté střevo. Výhodou této metody je, že dovoluje bezbolestně odebírat z výše uvedených oblastí vzorky. Kolonoskop si můžete představit jako přístroj, který se skládá z hadice, optického aparátu, malých pracovních nástrojů, procesoru a obrazovky. Přístrojem lze odebrat ze střeva vzorek nebo odstranit malé střevní nádorky zvané polypy. Velký význam má toto vyšetření také při zjišťování možného krvácení z tlustého střeva.

Jak probíhá vyšetření?

Pro úspěšné vyšetření je nezbytná dokonalá příprava pacienta, která spočívá ve vyprázdnění střev. Pokud se chystáte na kolonoskopické vyšetření, zcela jistě vám váš ošetřující lékař vysvětlí, jak máte před výkonem postupovat. V zásadě ale platí, že 3 dny před vyšetřením se jí pouze kašovitá strava a den před vyšetřením jsou dovoleny pouze tekutiny. Do večera byste měli vypít asi tak 4 litry tekutiny a užít přesnou dávku projímadla. Musíte počítat s tím, že se budete postupně vyprazdňovat. Proto je lépe být v domácím prostředí a v klidu. Den před vyšetřením si vezměte jen nejnutnější léky. Užíváte-li léky na ředění krve, vysaďte je po dohodě s ošetřujícím lékařem týden před kolonoskopií.

Než se položíte na vyšetřovací stůl, dostanete injekci proti bolesti a na zklidnění. Po celou dobu budete v kontaktu s ošetřujícím personálem. Lékař vám zavede v poloze na levém boku opatrně ohebnou hadici do konečníku. O každém kroku vás bude informovat a upozorňovat, co se bude dít dále. Klidně při vyšetření dýchejte, nežvýkejte a nehýbejte se. Vyšetření trvá přibližně15 až 20 minut. Někdy se vyšetření provádí i v celkové anestezii.

Po skončení kolonoskopie zůstaňte ještě půl hodiny v klidu. Pokud vám byl odstraněn polyp, budete poučeni o možných komplikacích, vhodné stravě a denním režimu pro následující dny.

Kdy se dozvíte výsledek?

Výsledek vám lékař oznámí ihned po výkonu. Pokud odebíral z vašeho tlustého střeva vzorky, pak bude výsledek zhruba za týden.

Kolonoskopie se nabízí jako druhá varianta (první variantou je test okultního krvácení do stolice) pacientům ve věku od 50 let, a to v intervalu 10 let.