Cytologické vyšetření stěru z děložního čípku

K odhalování časných stadií rakoviny děložního hrdla slouží vyšetření vzorku tkáně z děložního čípku (to je ta část děložního hrdla, která vyčnívá do pochvy). Vzorek buněk z povrchu děložního čípku pro mikroskopické vyšetření vám odebere gynekolog při běžné preventivní prohlídce. Odběr stěru je jednoduchá metoda, která není bolestivá (snad jen trochu nepříjemná), trvá tak minutu a provádí se při vyšetření pochvy. Buňky z děložního čípku lékař odebere pomocí malé špachtličky či kartáčku. Odebraný vzorek pak pošle do akreditované cytologické laboratoře, kde je pod mikroskopem vyšetří. Výsledek vyšetření laboratoř pošle gynekologovi a ten vás bude informovat.

Pozitivní nález

Jestliže jsou ve stěru zjištěny změněné buňky, neznamená to většinou, že máte rakovinu děložního čípku. Budete muset absolvovat ještě doplňující vyšetření a na základě jeho výsledků vám lékař doporučí další postup. Tzv. přednádorové stavy (prekancerózy) a dokonce i nádorové onemocnění v počátečním stadiu lze velice účinně léčit.

Negativní nález

Většina žen má ale negativní (normální) nález, to znamená, že ve stěru nebyly objeveny změněné buňky. V tom případě je riziko vzniku rakoviny děložního čípku minimální. V pravidelných každoročních prohlídkách u gynekologa je však třeba pokračovat.

Je to důležité už proto, že vyšetření může uniknout nádor, který by byl uložen mimo dosah stěru sliznice z čípku. Pravidelné gynekologické vyšetření je ale schopno onemocnění objevit v počátečním stadiu, kdy je ve více než 95 % případů vyléčitelné.

Od 1. 1. 2021 se u žen, které mají negativní výsledek cytologie, provádí ve věku 35 a 45 let screeningový test na přítomnost HPV.