Žádost ze dne 6. 1. 2020

VZP ČR obdržela žádost o poskytnutí informací k vymáhání pohledávek VZP ČR prostřednictvím exekutorských úřadů.

VZP ČR žadateli k jednotlivým dotazům sdělila následující:

1. Žádám o sdělení, s kolika exekutorskými úřady VZP aktuálně spolupracuje.

VZP ČR aktuálně (i historicky) spolupracuje celkem se 30 smluvními exekutorskými úřady, se kterými má uzavřeny obsahově zcela identické rámcové smlouvy na provádění exekuční činnosti.

2. Žádám o sdělení, zda jsou rozdíly v úspěšnosti vymáhání mezi jednotlivými exekutorskými úřady.

VZP ČR konstatuje, že dílčí rozdíly v procentuální  úspěšnosti vymáhání mezi jednotlivými EÚ existují. Tyto jsou zapříčiněny zejména:

  • počtem předávaných kauz a výši vymáhaného plnění,
  • regionálními vlivy (lze odkázat na webové stránky: http://mapaexekuci.cz/),
    kdy například procentuální výtěžnost plnění exekutorského úřadu vymáhajícího plnění vůči dlužníkům v Ústeckém kraji bývá pravidelně nižší než ve srovnání například s Jihomoravským krajem,
  • složením dlužníků u fyzických osob, dále i počtem opakovaných exekucí,
  • v neposlední řadě samozřejmě také systémem práce jednotlivých exekutorských úřadů, jejich personálním vybavením, IT vybavením atd.

3. Případně žádám o konkrétní sdělení, jaké jsou jednotlivé rozdíly mezi exekutorskými úřady. Srovnání vyjádřené v procentech případně o podání například tabulky úspěšnosti, kde bude zřejmé, jaké jsou rozdíly ve vymáhání.

VZP ČR žadateli informace poskytla v podobě rozsáhlé přílohy.

4. Žádám o sdělení, jakým způsobem je vyhodnocována úspěšnost spolupráce s exekutorskými úřady.

VZP ČR žadateli sdělila, že úroveň a kvalitu spolupráce se smluvními soudními exekutory hodnotí v pravidelném intervalu dvakrát ročně.  Mezi hodnotící ukazatele, které se sledují, pak patří  dodržování vybraných ustanovení z Rámcové smlouvy o provádění exekuční činnosti  - konkrétně čl. III, bod 10, který upravuje povinnost soudního exekutora poskytnout oprávněnému na jeho výzvu informace o majetkové lustraci povinných osob,  čl. III, bod 13, který upravuje  povinnost soudního exekutora zasílat měsíčně oprávněnému informace o uskutečněných platbách povinných osob, v požadovaném termínu a požadované datové struktuře, čl. VI, bod  1, který upravuje  povinnost soudního exekutora pravidelně zasílat oprávněné vymožené plnění v zákonné 30 denní lhůtě,  dále je rovněž sledována efektivita vymáhání a celkový přístup a kvalita spolupráce daného exekutorského úřadu vůči VZP ČR a jejím regionálním pobočkám. Následně jsou všechny exekutorské úřady ohodnoceny známkou 1 - 3. Zjištěné problémy a nedostatky řeší buď přímo regionální pobočky VZP ČR s dotčeným exekutorským úřadem, popř. jsou zasílány upozorňovací sdělení i ze strany Ústředí VZP ČR.  Z hlediska efektivity vymáhání VZP ČR sleduje tzv. historickou efektivitu, která zahrnuje pouze plnění došlá na zahájené exekuce v daném kalendářním roce, a tzv. průběžnou efektivitu vymáhání, která zahrnuje veškerá došlá plnění  v daném roce na účet VZP ČR od exekutorského úřadu, a to bez ohledu na datum zahájení takovéto exekuce.

5. Žádám o zaslání všech statistických údajů, které při vyhodnocování spolupráce se soudními exekutory VZP ČR použila, a to v letech 2017,2018 a 2019.

VZP ČR žadateli informace poskytla v podobě rozsáhlé přílohy.