Žádost ze dne 15. 2. 2017

VZP ČR obdržela žádost o poskytnutí informací týkající se kontrol personálního zajištění u poskytovatelů zdravotních služeb prováděných ze strany VZP ČR v roce 2016.

VZP ČR žadateli sdělila následující:

V této věci Vám sdělujeme, že VZP ČR provádí kontroly personálního zabezpečení u lůžkových poskytovatelů zdravotních služeb průběžně, a to v  souladu s vyhláškou č. 99/2012 Sb., o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb. Dle statistik jsme v roce 2016 provedli tyto informačním systémem zajištěné kontroly více než 4 880krát. VZP ČR většinu těchto kontrol provádí ve vazbě na pravidelnou čtvrtletní aktualizaci, ke které jsou lůžkoví poskytovatelé zdravotních služeb vázáni Smlouvou o poskytování
a úhradě hrazených služeb. V celorepublikovém pohledu jsou z Ústředí VZP ČR prováděny kontroly personálního zabezpečení dvakrát ročně.

Při zjištění nedostatečného personálního zabezpečení VZP ČR vždy o této skutečnosti neprodleně písemnou formou vyrozumí statutárního zástupce poskytovatele a stanoví přiměřenou lhůtu pro zjednání nápravy. Pokud během stanovené lhůty nedojde k odstranění nedostatku, VZP ČR jedná s poskytovatelem o snížení počtu lůžek, popř. o transformaci poskytovaných zdravotních služeb. VZP ČR dále nabízí poskytovatelům převedení vybraných zdravotních výkonů z hospitalizačního režimu do režimu ambulantního formou jednodenní péče, což klade snížené nároky na personální zabezpečení za současného zachování dostupnosti vybraných invazivních výkonů (týká se to např. odbornosti chirurgie, gynekologie, ortopedie, urologie atd.).

VZP ČR se vždy při jednáních s poskytovateli snaží o nalezení kompromisu, tak aby byla zachována dostupnost péče (v souladu s Nařízením vlády č. 307/2012 Sb., o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb). U lůžkových poskytovatelů nenastaly v roce 2016 podstatnější změny oproti předchozímu roku, počet nemocnic se vlivem sloučení dvou subjektů do jednoho snížil o jeden (sloučení Nemocnice s poliklinikou v Semilech a Masarykovy  městské nemocnice v Jilemnici). Na žádost Nemocnice Tišnov, p.o. byla s účinností od 1. 1. 2017 transformována akutní lůžka v odbornosti vnitřní lékařství na lůžka následné péče. V Nemocnici v Sedlčanech (Mediterra – Sedlčany, s.r.o.) bylo na žádost poskytovatele uzavřeno interní oddělení nemocnice.

K Vašemu požadavku na konkrétní počty chybějících lékařů a sester uvádíme, že personální obsazení jednotlivých lůžkových pracovišť je nestálé a bylo by nevhodné je interpretovat bez znalosti konkrétních jednání mezi VZP ČR a poskytovateli. Pro Vaši představu uvádíme přibližné počty chybějících pracovních úvazků dle kategorií ve stavu k 1. 11. 2016 (jedná se o sumární údaje za všechna pracoviště akutní, následné a dlouhodobé lůžkové péče):

  • kategorie pracovníka L3 (lékař se specializovanou způsobilostí nebo se zvláštní odbornou způsobilostí) a L2 (lékař s odbornou způsobilostí k výkonu povolání bez odborného dohledu na základě certifikátu o absolvování základního kmene)
    – 36,75 úvazku
  • kategorie pracovníka S3 (NLZP způsobilý k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu se specializovanou způsobilostí, ZPBD s příslušnou specializací nebo zvláštní odbornou způsobilostí), S2 (NLZP způsobilý k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu ZPBD) a S1 (NLZP způsobilý k výkonu zdravotnického povolání pod odborným dohledem nebo přímým vedením ZPOD)
    – 42,98 úvazku.

Na straně poskytovatelů zdravotních služeb lze identifikovat problém se zajištěním dostatečného personálního zabezpečení při současném požadavku zajištění práce přesčas v souladu se zákoníkem práce.

Věříme, že doložená čísla a frekvence kontrol dokládají snahu VZP ČR dělat maximum pro zajištění kvalitních, bezpečných a dostupných zdravotních služeb pro své pojištěnce.