VZP výrazně zvýšila příspěvky na bezlepkovou dietu

 14. 5. 2013 | Tiskové zprávy

obecna

Více než na trojnásobek se za poslední čtyři roky zvýšil příspěvek, který VZP poskytuje svým klientům s celiakií. I letos jde o skokový nárůst – příspěvek na potraviny bez lepku zvýšila VZP z loňských 3 600 korun na rovných 6 000 Kč. S mírnou nadsázkou jde o předčasný dárek k letošnímu Mezinárodnímu dni celiakie, který připadá na pátek 17. května. Žádná zdravotní pojišťovna nepřispívá svým klientům na bezlepkovou dietu tak vysokou částkou.

Odhady odborníků hovoří o tom, že celiakií trpí v Česku až 100 tisíc lidí, přičemž ale jen asi u 20 % byla nemoc diagnostikována. Jde o dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Požití lepku se u postižených projevuje poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi v důsledku zánětlivého poškození střeva.

VZP svým klientům s celiakií poskytuje příspěvek na bezlepkové potraviny už od roku 2008. V letošním roce pro ně má vyhrazeno celkem 10 milionů korun.

Kromě zvýšení příspěvku z 3 600 na 6 000 Kč zvýšila VZP od letoška také věkový strop pro žadatele. Zatímco ještě loni jim nesmělo být více než devatenáct, nově VZP příspěvek poskytuje klientům až do dvaceti šesti let, jedná-li se o nezaopatřené dítě – studenta.

VZP si uvědomuje závažnost onemocnění celiakií a programem Bezlepková dieta nadstandardně pomáhá lidem, kteří se musí s touto diagnózou potýkat.

Více o programu Bezlepková dieta na www.vzp.cz/bezlepkova-dieta.

Příspěvky od VZP na bezlepkovou dietu

Rok

2010

2011

2012

2013

Výše příspěvků v Kč

1 800

3 600

3 600

6 000

Počet žadatelů

1 984

4 256

6 083

 

Vyplaceno Kč

887 682

3 779 753

5 421 974

K dispozici 10 000 000

Příznaky celiakie

Obraz celiakie u dětí a dospělých je rozdílný. U malých dětí se objevují příznaky po zavedení obilných výrobků (nejčastěji krupičky) do dětské výživy. Dítě neprospívá, má průjmy, nadýmání, trpí střídáním nálad, má větší bříško a chabé svalstvo.

Ve školním věku se celiakie projevuje především opožděním tělesného i psychického vývoje (porucha růstu, nízká hmotnost, nevalný prospěch), chudokrevností a poruchami výživy. Onemocnění se může spontánně zlepšit v pubertě, a to i bez léčení. Z toho vznikla nesprávná představa, že celiakie je onemocnění dětského věku a že se z ní vyroste.

U dospělých příznaky kolísají. Jen u menšiny je obraz podobný jako v dětství: průjmy, nadýmání, hubnutí a celková únava. U většiny nemocných je projevů onemocnění málo, jsou nevýrazné. Projevy celiakie v dospělosti se objevují nejčastěji mezi 25. až 40. rokem a může jim předcházet např. vážnější infekční onemocnění, operace, úraz, psychický stres, těhotenství, porod, kojení.

U některých celiaků se může onemocnění projevovat svědivými puchýřky, zejména na končetinách, hýždích, trupu, krku a ve vlasech. Jde o kožní formu celiakie známou pod názvem herpetiformní dermatitida.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí