VZP výrazně posiluje spolupráci s Komerční bankou, ušetří desítky milionů

  20. 1. 2015

Ilustrační obrázek

Přes 722 tisíc plátců pojistného bude muset změnit platební příkaz.

Všeobecná zdravotní pojišťovna významně posiluje spolupráci s Komerční bankou, která patří mezi přední bankovní instituce v České republice a v regionu střední a východní Evropy. V průběhu letošního roku chce pojišťovna přesměrovat všechny úhrady pojistného právě na účty vedené u KB. Doposud má nejsilnější tuzemská zdravotní pojišťovna účty ještě u dalších dvou bank – ČSOB a GE Money Bank.

Po převedení plateb pojistného ke Komerční bance ušetří VZP jen na poplatcích za uskutečněné bankovní transakce nejméně 20 milionů korun ročně. Navíc pro ni bude výrazně snazší řídit pohyb peněz procházejících Základním fondem zdravotního pojištění. Ten je určujícím fondem, který podává celkový obraz o hospodaření VZP.

Výdaje ze Základního fondu zdravotního pojištění, tedy úhrady zdravotnickým zařízením za poskytnutou péči, platí VZP pouze z účtů u KB už od druhé poloviny loňského roku.

V současné době posílá platby pojistného na účty Všeobecné zdravotní pojišťovny zhruba 954 tisíc plátců (zejména podnikatelé, živnostníci a zaměstnavatelé). Z toho zatím jen necelá čtvrtina (227 tisíc) využívá účty, které má VZP vedené u KB. Přes tři čtvrtiny plátců (722 tisíc), kteří posílají pojistné na účty u ČSOB a GE Money Bank, proto budou muset v průběhu letošního roku změnit platební příkaz či složenkou začít platit na účet u KB.

Účty vedené u jiných bank než u KB zůstanou sice aktivní do konce letošního roku, nicméně přesto by bylo vhodné, aby klienti nenechávali změnu až na poslední chvíli.

Kam platí klienti VZP pojistné

Banka

Počet plátců pojistného

Podíl v %

ČSOB

709 990

74

KB

226 997

24

GE Money Bank

  17 715

2

Celkem

954 702

100

Ještě před tím, než se VZP rozhodla centralizovat své účty právě u KB, nechala vypracovat rozsáhlou analýzu, která banka bude pro její potřeby nejvýhodnější. Pro KB jednoznačně vyzněla jednak výše poplatků za uskutečněné transakce – ty jsou ve srovnání s některými jinými ústavy např. i šestatřicetkrát nižší. Dalším podstatným argumentem bylo to, že KB má hustou síť poboček pokrývající celou republiku. S Komerční bankou má VZP již několik let rámcovou smlouvu na bankovní služby, která byla uzavřena na základě řádného výběrového řízení.

Pro své klienty z řad živnostníků a podnikatelů, kteří si u Komerční banky do konce března zřídí nový účet, navíc VZP dojednala s bankou mimořádně výhodné podmínky. I pro pojišťovnu by totiž bylo výhodné, aby jí co nejvíce plateb pojistného chodilo na její účet u KB z účtů plátců, které budou vedeny u téhož ústavu. V takovém případě totiž pojišťovna zaplatí bance ještě nižší poplatek za provedené transakce.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí