VZP přidá na ozdravné pobyty dětí ze smogových oblastí

18. 2. 2014

Ilustrační obrázek

Pro děti, které žijí v oblastech dlouhodobě postižených smogem, připravuje Všeobecná zdravotní pojišťovna mimořádný projekt. Cílem je, aby jich co nejvíce mohlo alespoň na čas odjet ze zamořených oblastí na zdravý vzduch. Organizátorům ozdravných pobytů, kteří splní stanovené podmínky, chce proto VZP přispět částkou až 1 200 korun na každého svého malého pojištěnce.

Podle některých zdrojů je znečištěné ovzduší v Česku příčinou až šesti tisíc předčasných úmrtí ročně.

Projekt nazvaný „S VZP za zdravým vzduchem“ má být zaměřen na děti navštěvující mateřské školky či základní školy (zpravidla ve věku 4–16 let), které žijí v oblastech s častým výskytem smogu. Konkrétně jde o lokality, kde je imisní limit překračován více než 35x ročně.

Cílem projektu je omezení zdravotních následků, které může smog dětem působit – ty často v dospělosti vedou až k chronickým onemocněním. Vše by mělo odstartovat od března, přičemž příspěvky by mělo být možné čerpat zpětně na pobyty uskutečněné od začátku roku.

Příspěvek je určen na tuzemský ozdravný pobyt dlouhý minimálně 5 dní. Požádat o něj budou moci školská zařízení, kterým již byla na pobyt poskytnuta část peněz například od kraje, města či třeba z fondu, který zřizuje zastupitelstvo měst. Příkladem je ostravský Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší.

Příspěvek až 1 200 korun může být poskytnut na každé dítě, které chodí do školky či na základní školu, je pojištěncem VZP a není přeregistrováno k jiné pojišťovně.

Plánovaný limit na celý projekt je 20 milionů korun. Momentálně VZP dokončuje podrobnou metodiku a vše dolaďují právníci. Konečná podoba závazných podmínek bude následně zveřejněna na www.vzp.cz.

Ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny jde o další nabídku ozdravných pobytů pro děti – již přes dvacet let pořádá např. letní pobyty u moře v rámci projektu Mořský koník. Ty letos nabídla svým klientům výrazně levněji než v loňském roce. 

Ke stažení: S VZP na zdravý vzduch (wav, 10,2 MB)
(pro stažení klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši a klikněte na uložit jako)

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí