VZP přidá klientům na očkování proti pneumokoku

 15. 10. 2013 | Prevence, Tiskové zprávy

Všeobecná zdravotní pojišťovna přispěje všem svým klientům na očkování proti pneumokokovým infekcím. Ty patří k nejnebezpečnějším komplikacím chřipky a ohrožují hlavně děti a seniory. Očkování proti chřipce hradí VZP svým klientům už od začátku října. Příspěvek na vakcinaci proti pneumokoku je tak dalším krokem, jehož cílem je omezit počty obětí a náklady, které si v Česku ročně vyžádá epidemie chřipky.

Všem šesti milionům svých klientů (s výjimkou těch, kteří už mají na úhradu očkování nárok ze zákona) přispěje VZP na vakcínu a její aplikaci částkou až 700 korun. Nabídka platí od 15. 10. do 30. 12. 2013. Ochrana před pneumokokovou infekcí se tak stane finančně dostupnější například pro seniory, kteří jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin.

Rada seniorů ČR dokonce v minulých dnech vydala prohlášení, že by se na očkování důchodců proti pneumokoku měl finančně podílet stát. „Krok VZP oceňujeme. Je skvělé, že pojišťovna takto zareagovala,“ poděkoval za nynější zavedení příspěvku předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.

Sedmisetkorunový příspěvek VZP platí pro nákup vakcíny Prevenar 13, jejíž cena se pohybuje kolem 1 500 korun a na aplikaci, tj. vpich očkovací látky lékařem. K proplacení stačí, aby klient v kterékoliv pobočce VZP předložil doklad o koupi a aplikaci vakcíny.

Proti pneumokoku i chřipce lze očkovat při jedné návštěvě lékaře, každá injekce se dá do jiného ramena. Stejně tak poté může klient VZP při jedné návštěvě pobočky vyřídit současně příspěvky na obě očkování.

Pneumokoky jsou bakterie, které se vyskytují všude kolem nás. Šíří se kapénkovou infekcí, a nejsnadněji se proto přenáší ve větších kolektivech. Invazivní typy pneumokoka mohou způsobit těžké onemocnění jako je například zápal plic, otrava krve nebo zánět mozkových blan a ohrozit život především dětem a starším lidem nad 60 let. I přesto je proti nim očkováno např. necelé 1 % lidí nad 65 let.

Bezplatně mají očkování proti pneumokoku jen děti, které rodiče stihnout nechat naočkovat nejpozději do sedmého měsíce věku, rizikové skupiny dětí do 5 let a lidé žijící např. v domovech důchodců nebo pacienti léčeben dlouhodobě nemocných.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí