VZP podporuje výzkum bot, které pomáhají těhotným od potíží

  18. 1. 2016

Ilustrační obrázek

Všeobecná zdravotní pojišťovna podpořila výzkumný projekt, který má ověřit eliminaci zdravotních potíží u těhotných díky speciální obuvi. Ta se dlouhodobě vyvíjí na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Předběžný výzkum, který odborníci dělali na vzorku 30 žen, přínos speciálních bot potvrdil. Aby bylo možné získat přesnější data, začalo dnes měření, kterým projde za deset měsíců stovka žen. Na výzkum dala VZP výzkumnému týmu jeden milion korun.

Budoucí matky se do testování ve fakultní laboratoři mohou zapojit díky spolupráci s Gynekologicko-porodnickou klinikou Fakultní nemocnice Brno. Pokud by měly zájem podílet se na vědeckém bádání i nastávající matky, které spadají pod jinou nemocnici, mohou se ještě přihlásit. Podmínkou je kvůli nahlížení do zdravotnické dokumentace jenom to, aby byly klientkami Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Vědci zařadili těhotné ženy do výzkumu původně proto, že vzhledem k jejich relativně rychlému přibírání na váze lze dobře sledovat změny na chodidlech, které způsobuje u běžné populace nadváha nebo nošení špatných bot. Zkušenosti žen ale ukázaly, že také pro ně má nová obuv zdravotní benefity.

„Všechny se shodly, že až do poslední fáze těhotenství neznaly výskyt křečí. U těch, které měly klenbu nohy horší, se navíc ukázalo, že po určité době jim fungovala lépe,“ přiblížil vedoucí výzkumu Martin Zvonař z fakulty sportovních studií, podle kterého se tak stalo také proto, že díky stélkám a botám nohama lépe proudí krev.

Zvonař a jeho kolegové dnes začali s ještě rozsáhlejším výzkumem, v jehož průběhu budou sledovat vliv nošení bot na stovce těhotných žen. Umožňuje to mimo jiné finanční dotace Všeobecné zdravotní pojišťovny ve výši jeden milion korun z jejího fondu prevence. „VZP věnuje těhotným klientkám mimořádnou pozornost, loni přispěla na různé preventivní aktivity více než 28 tisícům nastávajících maminek. Dávalo nám proto smysl podpořit také výzkum obuvi pro těhotné – pokud by se skutečně potvrdilo, že u nich lze takto předcházet části potíží, bylo by to z hlediska pojišťovny samozřejmě žádoucí,“ sdělil ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Fakulta sportovních studií spolupracuje s moravským výrobcem bot Josefem Hanákem už od roku 2010. Společně patentovali nejdříve speciální vložku do bot, která napravuje klenbu nohy, a později i celou botu. Pokud by výzkum potvrdil zásadní pozitivní účinky, uvažuje firma o tom, že by vyráběla zvláštní sérii bot pro těhotné. Nastávající maminky si už při předchozích testech určovaly třeba to, jak má jejich obuv vypadat a z jakého má být materiálu.

Po těhotných ženách se budou experti z fakulty sportovních studií věnovat například obuvi pro nemocné cukrovkou.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí