VZP pečuje o 72 tisíc lidí s artritidou. Ročně za ně zaplatí skoro 700 milionů

11. 10. 2013

Náklady, které VZP vydává na léčbu jednoho průměrného klienta s artritidou, se rok od roku zvyšují. Ještě v roce 2010 to bylo jen něco přes 8,8 tisíce korun, loni už ale částka přesáhla 9,5 tisíce. Je to dáno rostoucí úrovní péče, zejména stále kvalitnějších – a tedy ovšem i dražších – léků. Klientů s artritidou má přitom VZP více než 72 tisíc a celkové náklady na péči o ně loni dosáhly bezmála 700 milionů korun.

Podrobné údaje o vývoji nákladů i počtu klientů s artritidou zveřejňuje VZP v souvislosti se zítřejším Světovým dnem artritidy.

Klientů VZP s artritidou v posledních třech letech plynule mírně ubývá. Stejně plynule nicméně rostou celkové náklady, které největší pojišťovna v zemi za léčbu této diagnózy vydává. Jak již bylo zmíněno v úvodu, je to dáno zejména cenou léků a zdravotnických prostředků, které pacienti užívají – náklady na ně činily loni bezmála 400 milionů z celkových téměř 700 milionů korun, které VZP za klienty s artritidou zaplatila.

Statistiky VZP rovněž potvrzují obecně uznaný trend, že ženy jsou uvedeným onemocněním kloubů postihovány výrazně častěji než muži. Podrobně vše ukazuje přiložená tabulka [pdf soubor].

Artritida je bolestivé zánětlivé onemocnění kloubů. K příznakům patří zduřením kloubů, otok, zarudnutí nebo výpotek v kloubu. Takzvaná neinfekční artritida bývá často následkem streptokokové infekce (např. špatně léčené chřipky) nebo má původ v metabolickém onemocnění (revma, dna). Oproti tomu tzv. infekční artritida bývá často vyvolána např. borreliemi. Pokud by byl zánět zanedbán, může dojít až k destrukci kloubu. Rizikovými faktory pro vznik artritidy je nadváha a věk.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí