Jste zde:

VZP loni hospodařila se ziskem 1,295 mld. Kč

27. 4. 2016

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) hospodařila loni se ziskem 1,295 miliardy korun, což je meziročně o 1,045 miliardy více. Na běžném účtu základního fondu, z něhož se hradí zdravotní péče, měla na konci roku 900 milionů korun. Neměla žádné závazky po splatnosti. V rezervním fondu, který ještě počátkem roku byl prázdný, měla na konci roku 1,2 miliardy korun. Uvádí to výroční zpráva, kterou schválily správní i dozorčí rada VZP.

Ilustrační obrázek

"Toho všeho VZP dosáhla, aniž by žádala stát například o předsunutou platbu, jak bylo dříve obvyklé, dokonce při současném splacení další části finanční výpomoci státu ve výši 500 milionů korun. Zbývajících 500 milionů bude vráceno v roce 2016," sdělil radním ředitel Zdeněk Kabátek.

"V minulém roce ovlivnily hospodaření pojišťovny jednak růst ekonomiky a výběr pojistného, jednak úsporná opatření, která přinesla jednu miliardu," řekl předseda správní rady Jiří Běhounek. V roce 2014 hospodařila VZP s čtvrtmiliardovým přebytkem, rok předtím měla miliardový propad.

Příjmy VZP do základního fondu po přerozdělení dosáhly loni 153,427 miliardy korun, meziročně o čtyři procenta víc, výdaje 154,577 miliardy korun, meziročně o 3,5 procenta víc.

VZP uspořila loni v nákladech na léky jednu miliardu korun, přispěly k tomu seznamy levněji nakoupených léků pro lékaře a nemocnice, tzv. pozitivní listy, a zkrácené revize cen a úhrad. Ušetřené peníze byly podle Běhounka vydány na nejmodernější léky pro nejtěžší chronické pacienty. Výdaje na specializovaná centra loni přesáhly 7,5 miliardy korun.

Na kompenzaci poplatků v ambulancích a lékárnách vydala VZP loni 1,248 miliardy. Na ambulantní péči dala 36,253 miliardy korun, meziročně o 2,5 procenta víc. Z toho zubaři dostali 5,744 miliardy (o 2,7 procenta více), praktičtí lékaři 8,18 miliardy, (o 2,2 procenta více), gynekologové 1,8 miliardy, (o 3,7 procenta více), léčebná rehabilitace 1,414 miliardy, (o 1,5 procenta více), diagnostická péče 5,163 miliardy, (o půl procenta více), domácí péče 1,6 miliardy, (o 0,9 procenta více), specializovaná ambulantní péče 12,043 miliardy, (o 2,7 procenta více), a ošetřovatelská a rehabilitační péče v zařízeních sociálních služeb 808 milionů, (o 5,1 procenta méně).

Na ústavní péči vydala VZP loni 79,876 miliardy, meziročně o 3,3 procenta víc, z toho nemocnice dostaly 72,799 miliardy, plus 3,4 procenta, následná péče 7,077 miliardy, plus 3,2 procenta.

Lázně dostaly loni od VZP 1,494 miliardy, meziročně o 15,5 procenta víc, zdravotnická záchranná služba 1,61 miliardy, plus 7,7 procenta. Za léky na recept vydala VZP loni 20,694 miliardy a za zdravotnické prostředky na poukaz 4,381 miliardy korun. Za léčení v zahraničí zaplatila 692 milionů, je to o 30,2 procenta meziročně víc, za léčení cizinců v ČR 659 milionů, což je zhruba srovnatelné s rokem předchozím.

Průměrné náklady na zdravotní služby na jednoho pojištěnce činily 24.753 korun. Celkem bylo k 31. prosinci 2015 u VZP pojištěno 5,934.051 lidí.

Zdroj: ČTK, tribune.cz

Související články


Amalgám v ústech zdraví nepoškodí

Amalgám v ústech zdraví nepoškodí

| Aktuality, Z médií

Řada lidí se vylekala. Dozvěděli se, že EU u nás zakázala používání amalgámu kvůli zdraví škodlivé rtuti, ale jen pro těhotné nebo kojící matky a také pro děti do 16 let. Ovšem stomatologové dál dělají tyto plomby ostatním pacientům. Neublíží jim to? Pokračovat

Paragraf 16 není prolomen. Soud zdůraznil, že je třeba brát ohled na udržitelnost systému

Paragraf 16 není prolomen. Soud zdůraznil, že je třeba brát ohled na udržitelnost systému

| Aktuality, Z médií

Před několika týdny senát Městského soudu v Praze vyhověl žalobě proti VZP, která odmítla pacientce uhradit onkologickou léčbu v režimu paragrafu 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění (kolegové z České justice informovali zde). Z prvních zpráv a dojmů přímo ze soudní síně se rozhodnutí jevilo jako průlom, který otevírá cestu dalším pacientům, jak si nárokovat zdravotními pojišťovnami dosud nehrazenou léčbu. Zdravotnický deník získal písemné znění rozsudku, z něhož plyne, že soud zvážil všechny okolnosti individuálního případu, z něhož ovšem nedovodil nějaký automatický obecný nárok dalších pacientů. Naopak, ve velmi srozumitelném a poučném zdůvodnění soudkyně Viery Horčicové je jasně uvedeno, že je třeba brát zřetel na nákladovou efektivitu jako oprávněný korektiv hrazené péče. Jednoduše řešeno – výjimečné případy zůstávají dál výjimečnými. Pojišťovny se je ale budou muset naučit lépe identifikovat. Pokračovat

S Mořským koníkem bude jezdit dvakrát víc dětí. VZP navíc díky e-aukci snížila cenu o 190 miliónů

S Mořským koníkem bude jezdit dvakrát víc dětí. VZP navíc díky e-aukci snížila cenu o 190 miliónů

| Aktuality, Z médií

VZP pošle letos k moři v rámci třítýdenních ozdravných pobytů Mořský koník téměř dvakrát víc chronicky nemocných dětí než loni. Jejich rodiče zároveň budou na pobyt přispívat nižší částkou. VZP totiž na dalších pět let vysoutěžila nového poskytovatele, přičemž se jí podařilo srazit cenu pobytů o 190 milionů korun. Pokračovat