VZP jako první pojišťovna zvýší zubařům platby za plomby

20. 1. 2014

Všeobecná zdravotní pojišťovna bude platit zubním lékařům více za základní amalgámové plomby, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Stomatologové o navýšení plateb dlouhodobě usilují. Z dosavadních 220 korun zvýší VZP částku za jednu plombu na 242 korun. Navýšení bude platit zpětně od 1. ledna 2014.

Momentálně je VZP jedinou pojišťovnou, která zubním lékařům přislíbila zvýšení plateb.

Pro klienty VZP znamená nynější krok pojišťovny další posílení jistoty, že se u zubařů nesetkají s problémy. Stomatologové opakovaně hrozili, že pokud se částka za plomby nezvýší, přestanou je pacientům „na pojišťovnu“ dělat a budou od nich chtít peníze v hotovosti.

 „Krok VZP vítáme jako velmi vstřícný. Jsme rádi, že VZP jako první vyslyšela naše argumenty o tom, že je platba za plombu podhodnocená,“ uvedl Pavel Chrz. Ten je prezidentem České stomatologické komory a rovněž stojí v čele sdružení Zubohrad, které zastupuje zubní lékaře při jednáních o úhradách péče.

Zvýšení částky, kterou VZP za jednu plombu zaplatí, bude pro zubní lékaře znamenat souhrnný přínos 70 milionů korun ročně. Výhledově je navíc pojišťovna připravena jednat o dalším zvýšení ceny.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí