VZP doporučuje pro své klienty léky bez doplatků

23. 4. 2013

Léky bude místo doktorů předepisovat počítač! Pojišťovny dovolí lékařům předepisovat jen ty nejlevnější léky!

Zprávy s takovými titulky se objevují v médiích již několik týdnů. Vše odstartovala novinka s nenápadným názvem „pozitivní listy“. Ale jak bude vše fungovat, když si odmyslíme senzacechtivé novinové titulky?

Připravili jsme pro vás stručný přehled, co skutečně jsou pozitivní listy a co přinese jejich zavedení do praxe.

Pozitivní listy jsou vlastně seznamy léků, jejichž předepisování je nejvýhodnější pro pojišťovnu i pro pacienta.

Základní myšlenka vychází z toho, že pokud je na určitou nemoc více zaměnitelných léků se stejnou účinnou látkou, které ale mají různou cenu, je pro pojišťovnu i pacienta nejvýhodnější, když lékař předepíše ten nejlevnější přípravek.

  • Léky, které VZP zařazuje či v budoucnu dále bude zařazovat na pozitivní listy, jsou pro pacienta dostupné v lékárnách vždy bez  doplatku!
  • Není ohrožena kvalita a účinnosti léčiva, protože se vždy jedná o léčiva zaměnitelná tzv. generika. Studiemi je řádně ověřen a kontrolován jejich účinek. Pacienti se tak nemusí obávat o kvalitu a účinek těchto léčiv.
  • Předepisování léků na pozitivních listech pojišťovna lékařům nenařizuje, ale pouze doporučuje. Pokud je to z medicínského hlediska odůvodněné, lékař může předepsat jiný lék, který na pozitivním listu není.

Doposud je na pozitivním listu VZP pět přípravků:

  • Helicid 90 x 20 mg (lék na žaludek)
  • Amaryl 30 x 2 mg nebo 3 mg (cukrovka)
  • Osagrand 1x nebo 3x 150 mg (řídnutí kostí)
  • Fokusin 30x nebo 90x 0,4 mg (zbytnění prostaty)
  • Penester 90x 5 mg (zbytnění prostaty)

Léčiva z pozitivního listu jsou lékařům označena logem VZP ČR. Databázi mají lékaři přístupnou veřejně a zdarma na webu VZP ČR a prostřednictvím lékařských softwarů. Umožňuje jim snadnou orientaci při předpisu léčiv a získání aktuálních informací pro pacienta.

Do budoucna pojišťovna plánuje pozitivní list dále rozšiřovat o ekonomicky nejvýhodnější alternativy pro nejrůznější onemocnění a potíže. Lék z pozitivního listu je pro zdravotní pojišťovnu i lékaře ekonomicky výhodná varianta šetřící prostředky veřejného zdravotního pojištění. Tyto prostředky může pojišťovna přesunout na nákladnější terapii a moderní postupy. Jen u dosavadních pěti přípravků zařazených na pozitivní list se dají očekávat úspory několika set milionů ročně.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí