40 % diabetiků chybí oční vyšetření, nově ho mohou poskytnout přímo diabetologové

 16. 8. 2022 | Tiskové zprávy

Klienti VZP, kteří se léčí s diabetem, budou moci nově absolvovat oftalmologické vyšetření diabetické retinopatie přímo v ordinacích diabetologů. VZP stále eviduje cca 40 % pacientů, jimž požadované vyšetření chybí. Přitom pozdní odhalení nemoci může vést k vážnému poškození zraku nebo až ke slepotě.

Diabetická retinopatie je typickou komplikací onemocnění cukrovkou, a to jak 1., tak i 2. typu. Přestože počty diabetiků s oftalmologickým vyšetřením meziročně rostou, VZP stále eviduje cca 40 % pacientů bez požadovaného vyšetření. Na základě dohody s Českou diabetologickou společností zavedla VZP od 1. 8. 2022 nové výkony, které umožní vyšetření diabetické retinopatie přímo v ordinacích diabetologů. Podmínkou je potřebné vybavení k počítačové analýze digitálních snímků sítnice. „Zavedení digitálních technologií do prevence všech onemocnění, včetně diabetické retinopatie, velmi podporuji a jsem rád, že kolegové z VZP jsou v této oblasti aktivní. Pomůže nám to zkvalitnit péči o naše klienty a v dlouhodobém horizontu i ušetřit finanční prostředky za terapii neodhalených pozdních komplikací,“ říká předseda Správní rady VZP ČR Tom Philipp.

VZP k tomuto kroku přistupuje s cílem maximálně předcházet pozdě odhaleným onemocněním a zabránit komplikovaným případům. Diabetologové tak budou moci za předem daných podmínek realizovat screeningové oftalmologické vyšetření v rámci pravidelných kontrol ve svých ambulancích. Tím by se měl počet diabetiků bez potřebného vyšetření snížit, v indikovaných případech by se navíc pacienti měli rychle dostat ke specializované zdravotní péči.

Automatizovaný screening diabetické retinopatie v ambulanci diabetologa je zcela inovativní řešení, které usnadní přístup pacientů k tomuto důležitému vyšetření. Při včasném záchytu diabetické retinopatie je možné předcházet rozvoji závažnějších forem poškození očí, které mohou až ohrozit zrak. Navíc se jednoznačně zvyšuje i komfort pacienta, protože vyšetření se provádí bez rozkapání očí, a pokud není zjištěno podezření na retinopatii u diabetologa, pacient již nemusí na screening k oftalmologovi,“ říká předseda české diabetologické společnosti prof. MUDr. Martin Prázný, Ph.D.  

Poskytovatelé zdravotních služeb v odbornosti diabetologie, kteří chtějí uvedený screening v ambulancích provádět a splní stanovené věcné a technické požadavky, mohou VZP o nasmlouvání těchto výkonů požádat.

Vyšetření diabetické retinopatie by se mělo provádět jednou ročně u všech dispenzarizovaných pacientů s diabetem, u nichž nebyl dříve diagnostikován zákal optických médií nebo diabetická retinopatie. Riziko vzniku tohoto onemocnění se zvyšuje s délkou trvání diabetu, ale i pokud hladiny glukózy v krvi nejsou průběžně dobře kompenzovány. V případě pozdního odhalení nemoci dochází k závažným poruchám zraku nebo až ke slepotě. V České republice je evidováno cca 100 tisíc osob s diabetickou retinopatií, přičemž asi 2 000 z nich způsobila slepotu.

Zavedení nového výkonu velmi pozitivně hodnotí i zástupci České oftalmologické společnosti. Podle její předsedkyně MUDr. Kláry Marešové znamená tato mezioborová spolupráce především zlepšení kvality života pacientů s diabetem.

VZP eviduje 562 tisíc klientů, kteří se vloni s diabetem léčili. Náklady na péči o ně dosáhly 8,3 miliardy korun. Svým klientům VZP přispívá až 3 000 Kč na prevenci zhoršení projevů onemocnění. Příspěvek mohou využít na nákup vybraných zdravotních pomůcek nebo služeb, například na nákup testovacích a diagnostických proužků, dezinfekčních prostředků, gelů a krémů, lancet a lancetových per nebo na přístrojové ošetření nohou.

Viktorie Plívová
tisková mluvčí