Ústavní soud zrušil nadstandardy ve zdravotnictví i zvýšení poplatků za hospitalizaci

 2. 7. 2013 | Z médií

Ústavní soud zrušil nadstandardy ve zdravotnictví, zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den i pokuty od pojišťoven za nevybírání regulačních poplatků. Jde o klíčové části vládní zdravotnické reformy. Nadstandardy - příplatky pacientů za kvalitnější péči - budou zrušeny v okamžiku zveřejnění nálezu Ústavního soudu ve Sbírce zákonů, zhruba do čtrnácti dní.

Zbylé dvě části reformy jsou zrušeny s odloženou platností. Soud dal zákonodárcům čas do konce letošního roku, aby zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici a pokuty za nevybírání regulačních poplatků zrušili sami.

Všechny zrušené části zdravotnické reformy jsou zakotveny v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Tyto sporné paragrafy požadovalo odstranit ze zákona 51 poslanců opoziční ČSSD. Několik soudců Ústavního soudu si vyhradilo odlišné stanovisko k dnešnímu rozhodnutí.

Norma umožnila rozdělení péče na "základní" a "ekonomicky náročnější" - tedy standardy a nadstandardy. Pokud v konkrétně vymezených situacích existovaly dvě rovnocenné alternativy léčby, mohl si pacient vybrat mezi základní a nadstandardní.

Pojišťovna ale podle dosavadní podoby zákona hradila "takový způsob zdravotních služeb, který je v souladu s účelným a hospodárným vynakládáním zdrojů veřejného zdravotního pojištění" - tedy levnější variantu. Rozdíl v nákladech platí pacient.

Lidé si zatím mohou vybírat například lepší oční čočky, lehčí sádru nebo lepší očkování. V budoucnu mohlo být nadstandardů více, zatím je ale ministerstvo zdravotnictví neprosadilo.

"Dobrou zprávou pro české pacienty je, že o jejich léčbě bude i nadále rozhodovat zdravotní stav a nikoliv stav bankovního konta," okomentoval rozhodnutí sociálnědemokratický stínový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. "Pro ČSSD je nepřijatelné, aby se pacienti dělili na dvě kategorie - na ty bohatší, kterým finanční možnosti dovolí přístup k nejmodernější léčbě a na ty chudší, kteří si některé druhy kvalitní péče nebudou moci dovolit," dodal.

"Vítězství ochrany lidských práv, konkrétně práva na zdravotní péči," oslavoval neprodleně verdikt soudu také senátor ČSSD Jiří Dienstbier. Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky by se měl ministr zdravotnictví v demisi Leoš Heger i jeho mateřská strana TOP 09 za "všechny tyto neústavní změny" omluvit.

Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého se rozhodnutí dotkne především pacientů, nikoliv pojišťovny. "Pro představu: Jestliže obyčejná sádra stojí 300 korun a takzvaná lehká sádra 800, tak doteď tomu, kdo chtěl tu lehkou sádru, uhradila VZP 300 korun a on sám doplatil jen část ceny nad základní variantu, tedy pětistovku," sdělil Tichý on-line deníku TÝDEN.CZ. "Teď bude ovšem muset pacient zaplatit celých 800 korun za lehkou sádru sám z vlastní kapsy, pokud mu ovšem vůbec zákon umožní si za lepší péči připlatit. Což není zdaleka jisté a podle řady právníků se to pohybuje na hraně zákona," dodal Tichý.

Rdousící poplatky

Sociální demokraté kritizují také zvýšení poplatku za lůžkovou péči v nemocnici z 60 na 100 korun za den. Stokoruna může mít podle ČSSD pro seniory, děti a sociálně slabé takzvaný rdousící efekt, což je termín zavedený ústavními soudci v jejich prvním nálezu o poplatcích ve zdravotnictví. Další sporné paragrafy upravují pravomoc pojišťoven ukládat až milionové pokuty poskytovatelům péče, a to například za to, že nevybírají od pacientů regulační poplatky.

Dnešnímu vyhlášení nálezu nepředcházelo žádné veřejné projednávání, soudci se tentokrát obešli bez něj. Návrhem se zabývali od prosince 2011. Nynější soudce zpravodaj Jiří Nykodým kauzu převzal od Jiřího Muchy, jemuž vypršel mandát ještě předtím, než stačil případ dotáhnout do konce.

Svůj dosud asi nejvýznamnější nález z oblasti zdravotnictví vyhlásil Ústavní soud v květnu 2008. Tehdy zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí, která zavedla poplatky u lékaře. Podle tehdejšího nálezu nejsou poplatky protiústavní, pokud nemají "rdousící efekt" a nevytvářejí bariéru v přístupu ke zdravotní péči.

Podíl nadstandardů mezi pacienty VZP (2012)

  • Čočky - 28 716 (40,16 %)
  • Očkování povinné - 17 141 (2 %)
  • Očkování nepovinné - 3 436 (3,15 %)
  • Sádra - 6 327 (4,51 %)

Zdroj: tyden.cz