Týmové praxe pomohly najít lékaře už pro 44 tisíc klientů VZP
15. 7. 2026 | Tiskové zprávy, Zdravotní péče
Za rok a půl od vzniku týmových praxí je provozuje už 241 ordinací napříč Českou republikou. Ty také za tu dobu registrují už 43 705 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Právě zvýšení dostupnosti primární péče prostřednictvím rozšířených kapacit pro registraci nových pacientů je hlavním cílem týmových praxí.
Týmové ordinace umožňují efektivněji využívat odborné kapacity lékařů, kteří dosud neměli možnost nebo zájem pracovat na plný úvazek, například lékařek na rodičovské dovolené či zdravotníků kombinujících ambulantní a nemocniční praxi. Tento způsob práce může být přínosný také pro začínající lékaře, protože jim nabízí příležitost čerpat zkušenosti od starších kolegů, snáze se začlenit do pracovního prostředí a urychlit svůj profesní rozvoj.
Všeobecná zdravotní pojišťovna má k letošnímu 30. červnu uzavřenou smlouvu na týmovou praxi s 241 ordinacemi, z toho 174 jsou všeobecní praktičtí lékaři a 67 pediatři.
Nejvíce týmových praxí funguje v Praze (48), Moravskoslezském (37) a Jihomoravském kraji (30). V těchto regionech jich také za posledních dvanáct měsíců přibylo nejvíce: v Moravskoslezském kraji (8), v Jihomoravském kraji a Praze 6. Týmové praxe jsou dnes již zastoupeny ve všech regionech a všude se také jejich počty postupně navyšují. Díky tomu našlo svého praktického lékaře 38 500 a svého praktického lékaře pro děti a dorost 5205 klientů VZP.
Týmová praxe znamená, že na jednom místě působí více lékařů. Pokud splní dané podmínky, mohou získat výhodnější úhrady od zdravotních pojišťoven. Právě navýšení kapacity registrovaných pacientů je klíčovou podmínkou pro navýšení úhrady (viz níže).
Jak fungují týmové praxe
Každá týmová praxe musí mít alespoň dva lékaře. Jeden z nich musí mít specializovanou způsobilost v oboru VPL nebo PLDD a být přítomen minimálně 30 hodin týdně v rozložení do pěti pracovních dnů. Druhý lékař musí mít alespoň základní kmen a úvazek minimálně 0,2. Celkový úvazek ordinace nesmí překročit tři celé úvazky.
Poskytovatel musí o zařazení do systému aktivně požádat a doložit splnění všech podmínek, tedy personální obsazení, rozsah úvazků, ordinační hodiny a technické zajištění. Každá žádost je VZP ČR individuálně posuzována.
Bonifikace až 200 000 Kč měsíčně
Týmové praxe obdrží od zdravotních pojišťoven bonifikaci formou měsíčních záloh. Částka se liší podle výše lékařských úvazků. Celkem mohou v týmové praxi pracovat lékaři do výše až tří úvazků, výše měsíční bonifikace nad rámec běžných plateb od pojišťoven je pak 200 000 korun (v součtu od všech zdravotních pojišťoven). Vyúčtování záloh proběhne po skončení roku 2025. Podmínkou, kterou musí ordinace splnit, je registrace 400 nových pacientů (v případě dvou celých úvazků je to 200 pacientů). V případě nedodržení této podmínky je záloha v rámci vyúčtování adekvátně krácena s ohledem na skutečný počet registrovaných pojištěnců.
VZP uhradila poskytovatelům od počátku roku zálohy ve výši 36 milionů korun.
Týmové praxe: Úhrada týmové praxe byla ke dni 30. 6. 2026 schválena 241 pracovištím.
| Kraj | VPL | PLDD | Celkem |
|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 41 | 7 | 48 |
| Středočeský kraj | 17 | 8 | 25 |
| Jihočeský kraj | 10 | 3 | 13 |
| Plzeňský kraj | 4 | 1 | 5 |
| Karlovarský kraj | 3 | 1 | 4 |
| Ústecký kraj | 4 | 7 | 11 |
| Liberecký kraj | 1 | - | 1 |
| Královehradecký kraj | 9 | 2 | 11 |
| Pardubický kraj | 9 | 2 | 11 |
| Kraj Vysočina | 10 | 3 | 13 |
| Jihomoravský kraj | 21 | 9 | 30 |
| Olomoucký kraj | 8 | 10 | 18 |
| Moravskoslezský kraj | 26 | 11 | 37 |
| Zlínský kraj | 11 | 3 | 14 |
| Celkem | 174 | 67 | 241 |
Viktorie Plívová
tisková mluvčí