Průzkum VZP: Bludům o očkování proti chřipce přestávají lidé věřit

 18. 12. 2013 | Tiskové zprávy

Jen 19 % se bojí, že je vakcína nakazí. Na otázky odpovídalo 3 268 lidí. Mezi klienty VZP je více těch, kteří nevěří mýtům o údajných rizicích očkování proti chřipce, než těch, kteří těmto povídačkám přikládají váhu. Ukázal to průzkum, kterého se na pobočkách VZP zúčastnilo 3 268 lidí. Většina jich nevěří např. tomu, že se vakcínou mohou nakazit nebo že by očkování bylo kvůli nežádoucím účinkům riskantnější než chřipka samotná. I díky skutečnosti, že bludy o škodlivosti vakcín ustupují, využilo mimořádnou nabídku VZP na očkování zdarma 45 tisíc lidí.

Klienti, kteří od poloviny listopadu do prvního prosincového týdne přišli na vybrané pobočky pojišťovny, odpovídali na dotazník obsahující pět tradičních mýtů o chřipce a vakcinaci proti ní. Tomu, že by se očkováním mohli nakazit, věří méně než pětina (19 %) dotázaných.

Srovnatelná část respondentů věří i tomu, že chřipka je banální nemoc a pro zdravého člověka nemá očkování smysl (21 %), že očkování snižuje přirozenou imunitu (23 %) a že očkování je kvůli nežádoucím účinkům riskantnější než chřipka samotná (19 %). O něco více lidí (30 %) věří, že vakcína proti chřipce nefunguje, protože nikdo předem neví, jaký kmen viru přijde.

Více než pětina (21 %) všech účastníků průzkumu dále potvrdila, že jejich postoj k očkování proti chřipce příznivě ovlivnilo to, že jim ho VZP nabídla zdarma.

graf1

Tento údaj nicméně může být do jisté míry zkreslen tím, že na otázky odpovídali jen lidé, kteří přicházeli řešit nejrůznější záležitosti na pobočky VZP – alespoň v minimální míře se tedy zajímali o věci spojené se zdravím a zdravotním pojištěním. Do dotazování tudíž nebyli zařazeni ti, jejichž zájem o vlastní zdravotní stav je nulový.

Z celkem 3 268 dotázaných navíc bylo 2 268 žen, které se o zdraví a prevenci zajímají dlouhodobě více než muži.

Mýty týkající se škodlivosti očkování přitom odborníci považují za jeden z hlavních důvodů, proč se dlouhodobě nedařilo zvýšit proočkovanost populace v České republice nad 5 %. Oproti tomu například v Německu, Francii, Velké Británii a dalších státech západní Evropy se proočkovanost pohybuje nad 20 %. Ročně přitom na chřipku a komplikace s ní spojené zemřou v ČR zhruba dva tisíce lidí.

Kolik procent lidí se letos nechalo proti chřipce v Česku očkovat, bude známo až v lednu či únoru. Kromě těch, kteří využili mimořádnou nabídku VZP na vakcinaci zdarma, existuje totiž ještě početná skupina lidí, kteří mají očkování gratis ze zákona. Patří mezi ně například senioři nad 65 let věku či vybrané rizikové skupiny chronických pacientů.

Mýtus č. 1

Chřipka je banální nemoc a pro zdravého člověka nemá očkování smysl.

graf2

Fakt: Hodně lidí si plete chřipku s nachlazením. Chřipka má o dost těžší průběh a může mít řadu komplikací. Ročně si v Česku vyžádá 2 tisíce mrtvých. Ten, kdo je očkován, nechrání jen sebe, ale i své okolí, protože nemůže nikoho nakazit. Očkování je proto vhodné pro všechny.

Mýtus č. 2

Očkování jsem odstonal, určitě mne nakazila vakcína.

graf3

Fakt: Očkovací látky používané v Česku jsou neživé a nikoho nakazit nemohou. Pokud člověk po očkování onemocní, měl už nejspíš chřipkový virus v sobě a ten se projevil až po pár dnech.

 Mýtus č. 3

Vakcíny nefungují - nikdo neví, jaký virus letos přijde.

graf4

Fakt: Přesný typ viru opravdu předem nikdo nezná. Vakcína je ale vyrobena tak, aby chránila před třemi kmeny virů, jejichž výskyt odborníci považují za nejpravděpodobnější. Díky tomu je účinnost přes 90 %.

Mýtus č. 4

Očkování snižuje přirozenou imunitu organismu.

graf5

Fakt: Vakcína imunitní systém posiluje, nastartuje v něm výrobu protilátek.

Mýtus č. 5

Očkování může vyvolat vážné nežádoucí účinky.

graf6

Fakt: Někdo může po očkování pociťovat bolest hlavy, svalů nebo únavu, nicméně nesrovnatelně menší než při chřipce. Kritici občas varují před tzv. Guillain-Barrého syndromem, který může způsobit ochrnutí. Riziko je ovšem 1:1 000 000. U chřipky jsou rizika mnohem větší.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí